САПР ТП Вертикаль
Рисунок 3.6 - Елементи САПР ТП ВЕРТИКАЛЬ
Технологічна частина моделі містить відомості щодо операцій, переходів, оснащення. "Конструкторська" - відображає состав і структуру оброблюваних поверхонь деталі. Об'єкти "переходи" й "конструктивні елементи" мають двосторонні зв'язки, що дозволяє визначати як список переходів по кожній поверхні, так состав поверхонь, оброблюваних на окремих технологічних операціях. Особливістю даної моделі є наявність в об'єкта "переходи" двох батьків: "операції" й "конструктивні елементи", що дозволяє одержати другу "просторову" точку зору на технологічний процес, що йде від конструкції деталі.
Рисунок 3.7 - Основне вікно САПР ТП ВЕРТИКАЛЬ
Нові завдання вимагають нових підходів. Насамперед, в області подання даних. Объектно-ориентированные методи організації технологічних баз даних, COM-технології, нові інтерфейсні рішення, відкрита архітектура, заснована на ActiveX-компонентах, повною мірою реалізовані в системі ВЕРТИКАЛЬ.
У системі Вертикаль-технологія реалізовані наступні методи проектування ТП:
Проектування на основі техпроцеса-аналога;
Проектування з використання бібліотеки часто повторюваних технологічних рішень;
Проектування з використанням бібліотеки КТЕ;
Запозичення технологічних рішень із раніше розроблених технологій;
Діалоговий режим проектування з використанням баз дані системи.
Технологові надана можливість вибору оптимального сполучення режимів проектування.
Рисунок 3.8 - Введення змін у технологічний процес
У системі Вертикаль-технологія передбачена також можливість роботи технолога із тривимірними моделями виробів і всіх видів графічних документів (кресленнями, ескізами). Користувач може підключити до технологічного процесу документи й моделі, створені на етапі конструювання, і використати їх при проектуванні ТП.
Система Вертикаль-технологія дозволяє користувачеві оперувати конструкторсько-технологічними елементами (КТЕ). Вони, як ясно вже з їхньої назви, поєднують у собі конструкторську й технологічну інформацію про елементи, з яких складається деталь. Будь-яку деталь можна представити як сукупність типових КТЕ, при цьому кожному елементу відповідає певний набір планів його обробки. Таким чином, КТЕ поєднують у собі й конструкторську, і технологічну інформацію про елементи, з яких складається деталь. У результаті це дозволяє забезпечити автоматизований перехід від геометрії деталі до технології її виготовлення.
У більшості випадків КТЕ має не один, а кілька можливих планів обробки. Щоб вибрати оптимальний план, необхідно використати уточнюючі параметри. По конструкції виробу до них ставляться геометричні параметри, значення шорсткості й квалітету, параметри поверхонь, що сполучають. З погляду технології - матеріал деталі, устаткування, пристосування, що ріже й вимірювальний інструмент.
Набір типових КЭ із планами їхньої обробки й алгоритмами синтезу цих планів у САПР ТП ВЕРТИКАЛЬ об'єднані в бібліотеку конструкторсько-технологічних елементів (Бібліотеку КТЕ).
У результаті для написання технології обробки якого-небудь елемента деталі потрібно виконати всього 4 дії (мал. 6):