Оцінка ефективного використання персоналу підприємства
На філії «Володимир-Волинська ДЕД» освіта працівників відповідає освітнім вимогам підприємства, але не всі працівники займають певну посаду за кваліфікаційним рівнем.
Кваліфікація - це є ступінь і рівень підготовки робітника. Характеризує ступінь складності даного конкретного виду роботи, що ним виконується. Для спеціалістів і службовців рівень їхньої кваліфікації визначається, як правило, на основі рівня спеціальної освіти з коригуванням в наступному за підсумками атестацій, що проводяться. Для робітників рівнем кваліфікації служить тарифний розряд, що присвоюється кожному за підсумками випробувань, які проводяться.
Підготовка персоналу являє собою процес придбання працівниками теоретичних знань і практичних навичок в обсязі кваліфікаційної характеристики, що вимагає початкового рівня кваліфікації.
Перепідготовка персоналу - означає навчання кваліфікаційних працівників із метою зміни їхнього професійного профілю для досягнення відповідності кваліфікації кадрів вимогам.
Підвищення кваліфікації персоналу - це процес удосконалювання теоретичних знань і практичних навичок з метою підвищення професійної майстерності працівників, освоєння передової техніки й технології, орієнтації праці, виробництва й керування.
Значення навчання й перепідготовки на підприємстві широко визнано в усьому діловому світі. Існує цілий ряд причин, що викликають необхідність навчання, перепідготовки. Головними з них є:
- збільшення вартості робочої сили як виробничого ресурсу;
- тиск конкурентів вимагає скорочення витрат, а отже, більшого ефективного використання трудових ресурсів;
технічні зміни, що вимагають оволодіння новітніми знаннями;
недостача досить кваліфікованих працівників на національному рівні;
підготовка працівників до заняття більш високої посади;
розвиток потенціалу працівників, задоволення потреб вищих рівнів;
соціальна відповідальність підприємства за своїх працівників;
поява нових виробничих працівників.
Навчання також потрібно й корисно в наступних трьох основних випадках:
коли працівник надходить на підприємство;
коли працівника призначають на нову посаду чи він одержує нову роботу;
коли перевіркою встановлено, що в працівника не вистачає визначених навичок для ефективного виконання своєї роботи.
Підготовка кадрів на підприємстві обумовлена наступними причинами:
) недостатній кількості курсів по навчанню якісному обслуговуванню та наданню послуг;
) порівняно короткими термінами навчання, що дозволяє підприємству без відчутних витрат заповнити недолік у робітників;
) можливості використання для навчання робітників сучасного обладнання, що мається на підприємстві[10].
Розрізняють три форми підготовки робітників на підприємстві:
індивідуальна;
групова;
курсова.
Підвищення кваліфікації робітників може здійснюватися:
на виробничо-технічних курсах;
на курсах у навчальних закладах різних типів за договорами;
на курсах цільового призначення.
Підвищення кваліфікації керівників і фахівців здійснюється шляхом стажування на інших підприємствах[23].
Час навчання керівників і фахівців зараховується їм у загальний стаж, за цей час їм виплачується середній заробіток, інші винагороди. Будь-яка форма навчання, перепідготовки й підвищення кваліфікації повинні у своїй основі мати які-небудь мотивуючі фактори і тільки в цьому випадку буде ефективно.
Постійна потреба підприємства в підвищенні продуктивності праці, у підвищенні теоретичних знань змушує планомірно вести підготовку кадрів і підвищувати їхню кваліфікацію. Між кваліфікацією працівника й ефективністю його праці існує пряма залежність[15] .
Виробництво потребує від працівника постійного удосконалювання теоретичних і практичних знань, підвищення професійної майстерності, освоєння нових технологій, орієнтації праці. За останній три роки на філії «Володимир-Волинська ДЕД», такі курси пройшов 1 працівник.
Аналізуючи дану ситуацію на філії «Володимир-Волинська ДЕД»можна зробити висновок, що підприємство приділяє мало уваги підготовці та перепідготовці своїх кадрів. Розглянувши ситуацію з 2007 по 2009 роки можна сказати, що у 2007 році відповідно до потреб підприємства додаткову професійну підготовку отримало 5 осіб, підвищили кваліфікацію в цьому ж році - 1 чоловік. У 2008 році не проводилася підготовка кадрів та підвищення кваліфікації. У 2009 році на професійне навчання було направлено 3 осіб.