Особливості кадрової політики на підприємстві в сучасних умовах господарювання
Сучасне становище промислового сектору економіки нашої держави позначене негативними наслідками соціально-економічних перетворень в Україні. Прорахунки в різних сферах життя концентруються в соціально-трудових відносинах. У цих умовах формування кадрового потенціалу як вирішальної передумови соціально-економічної стабілізації та його ефективне використання стає основою продуктивності національної економіки. Серед важливих причин, що обумовили ускладнення відтворювальних чинників стану сучасного кадрового потенціалу України і негативно вплинули на структуру зайнятості та якість робочої сили на промислових підприємствах, слід вказати на недоліки структурної перебудови економіки країни. Важливою особливістю сучасних процесів є те, що промислові підприємства майже втратили контроль за станом свого кадрового потенціалу та процесами його формування й використання. Так, падіння обсягів виробництва, криза неплатежів, затримки у виплаті заробітної плати та її низький рівень обумовлюють погіршення професійно-кваліфікаційного рівня працівників, їхнього морального, мотиваційного й творчого потенціалів, що, в свою чергу, заважає проведенню реструктуризації виробництва, впровадженню новітніх технологій та виробництву конкурентоспроможної продукції.
В умовах постійної необхідності активізації кадрової політики, без якої неможливий вихід з соціально-економічної кризи виробництв, питання про формування програми управління кадровим потенціалом переростає в актуальну проблему. Кадровий потенціал підприємства в широкому сенсі цього слова є уміннями і навиками працівників, які можуть бути використані для підвищення його ефективності в різних сферах виробництва, в цілях отримання доходу (прибутку) або досягнення соціального ефекту.
Актуальність дослідження. Сьогодні одним з ключових чинників підвищення ефективності діяльності промислового підприємства є відношення до кадрів підприємства. Щоб мати висококваліфікований фахівців, складових ядра промислового підприємства, створити у них стимул до ефективної роботи, керівники вимушені використовувати систему управління кадровим потенціалом.
Багато підприємств переживають зараз не найкращі часи. Загальною для всіх проблемою є нестабільність у забезпеченні матеріальними й енергоресурсами, несвоєчасна оплата замовниками готової продукції, пошук ринків збуту, що відображається на обсягах виробництва товарної продукції. Так, ситуація, що склалася на підприємствах, впливає, в першу чергу, на трудовий потенціал підприємств, погіршуючи його кількісні та якісні характеристики.
Чисельність персоналу підприємств, сформованого під наявні виробничі потужності й виробничу програм на початок проведення реформ, при падінні обсягів виробництва перестала відповідати потребам підприємства.
Така тенденція зберігається і сьогодні. На початковому етапі головною позицією адміністрації підприємств було збереження основної частини кадрового колективу. Причиною цього була переконаність у тому, що попит на продукцію підприємства зросте і робоча сила, що простоює, буде задіяна. Однак нові умови господарювання показали, що ця робоча сила вже не буде потрібна в такому обсязі, як раніше, підприємства вже не в змозі утримувати «зайвих» працівників, тому вони поступово звільняють робочу силу, що простоює.
Багато обстежуваних підприємств перебувають у складному економічному становищі, тому скорочення персоналу приблизно на 22% є вимушеним і пов'язане з падінням обсягів виробництва та частковою зупинкою виробництва. Однак підприємства, які стабільно працюють, скорочення персоналу пов'язують з удосконаленням структури управління, в результаті чого укрупнюються цехи; організуються нові ділянки, відділи.
Неодмінною умовою ефективної роботи з персоналом є науково обґрунтована, системна і далекосяжна кадрова політики, необхідна при вирішенні всіх кадрових питань: наборі й відборі персоналу, переміщенні й управлінні службовим зростанням працівників, стимулюванні й мотивуванні ефективної праці тощо.
Кадрова політики є дороговказом при розробленні стратегії управління персоналом - комплексу довготривалих заходів з управління процесами зайнятості в організації. У сукупності кадрова політики і стратегія управління персоналом відображають перспективу забезпечення організації людським капіталом з позиції її розвитку й підвищення ефективності виробничо-господарської діяльності.
Теоретико-методологічні й економіко-організаційні аспекти формування та використання кадрового потенціалу розглянуто в працях таких вітчизняних і зарубіжних учених, як Бандура С.І., Богиня Д.П., Долішній М.І., Дороніна М.С., Дж. Кейнс, Кім М.М., Костаков В.Г., Лукінов И.И., Е. Мейо, Онікієнко В.В., Панкратов А.С., Селезнєв А.М., Сергеєва Г.П., А. Сміт, Струмилін С.Г., Ф. Тейлор, М. Фрідмен, Чижова Л.С. та ін. Аналіз опублікованих праць, матеріалів наукових конференцій і дискусій, присвячених дослідженню цієї багатогранної проблеми, показав, що вона є ще недостатньо дослідженою, як у теоретичному, так і в практичному аспектах.
Об’єкт дослідження - ТзОВ «Волиньагропродукт»
Предмет дослідження - удосконалення кадрової політики та системи управління персоналом на підприємстві.
Мета дипломної роботи полягає у виявленні особливостей кадрової політики на підприємстві в сучасних умовах господарювання та оцінити його трудовий потенціал.
Згідно з метою і предметом дослідження було визначено такі завдання:
розглянути теоретичні аспекти кадрової політики в управління персоналом;
охарактеризувати поняття, цілі та принципи кадрової політики;
показати важливе значення служби управління персоналом в організації кадрової політики;
охарактеризувати світовий досвід організації кадрової політики на підприємствах й організаціях;
проаналізувати виробничо-господарський стан ТзОВ «Волинь-агропродукт»;
дослідити кадрову політику на підприємстві;
дати оцінку стану кадрової політики та системи управління персоналом на ТзОВ «Волиньагропродукт»;
охарактеризувати перспективи розвитку підприємства;
розглянути стан техніки безпеки та охорони праці на підприємстві;
запропонувати комплекс заходів щодо удосконалення кадрової політики на підприємстві.
Для розв'язування поставлених завдань використано такі методи наукового дослідження: діалектичного пізнання, конкретного і абстрактного, логічного та історичного, системного і порівняльного аналізу та статистичних порівнянь.
Інформаційною базою дипломної роботи є нормативно-правові документи, статистичні збірники, фінансова документація ТзОВ «Волиньагропродукт», наукові праці вітчизняних та зарубіжних вчених.
Структура роботи. Дипломна робота складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаної літератури, додатків. Робота викладена на 110 сторінках друкованого тексту і включає 3 додатки на 9 сторінках, список використаної літератури із 50 найменувань на 4 сторінках.
Результати дипломного дослідження можуть бути використані в ході подальших кадрових досліджень на ТзОВ «Волиньагропродукт».
ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ КАДРОВОЇ ПОЛІТИКИ В УПРАВЛІННІ ПЕРСОНАЛОМ
- Поняття кадрової політики: цілі і принципи
- Роль служби управління персоналом в організації кадрової політики
- Світовий досвід організації кадрової політики на підприємствах
- Аналіз виробничо-господарського стану підприємства
- Аналіз ефективності використання трудових ресурсів на підприємстві
- Характеристика кадрової політики підприємства
- Перспективи розвитку підприємства
- Комплекс заходів щодо вдосконалення кадрової політики на підприємстві
- Стан техніки безпеки та охорони праці на підприємстві
- Економічне обґрунтування заходів