Вдосконалення ціннісних характеристик менеджменту ТОВ «Центрумікс Трейд»
) використовувана технологія, отримані (придбані чи залучені) ресурси, наявна технічна база виробництва визначають внутрішні умови досягнення стратегічних орієнтирів розвитку;
) зовнішні умови діяльності, які знаходяться поза зоною керованості з боку підприємства, коригують стратегічні орієнтири розвитку та змінюють вплив внутрішніх факторів;
) наявні у підприємства технологічні рішення та доступні технічні засоби (основні фонди) визначають його потребу у персоналі, рівні кваліфікації співробітників, їх професійній підготовці.
На цій основі спробуємо сконструювати ціннісну-орієнтаційну модель підприємства задля цілей управління його розвитком.
Модель підприємства представлена на рис. 3.1.1 блоком 9, яка у своїй структурі включає ринкову модель (блок 5), фінансову модель (блок 6), виробничу модель (блок 7), комерційну модель (блок 8). Кожна з перерахованих моделей діяльності має спеціалізовані підсистеми (моделі другого рівня), які базуються на сукупності бізнес-процесів підприємства. З метою системного аналізу моделі підприємства і зв’язків між ними рекомендуємо наступну табл. 3.1.2.
Рис. 3.1.1. Розробка ціннісно-орієнтаційної моделі підприємства
Описана модель підприємства є дуже спрощеною і не враховує усього спектру реальних зв’язків та сторін господарської діяльності. Але незважаючи на це, вона дає можливість визначити основні етапи розвитку підприємства залежно від ефективності функціонування кожної складової бізнес-моделі підприємства.
Для практичної реалізації системи управління розвитком підприємств, на наш погляд, слід спиратися на причинно-наслідкові зв’язки, виявлені при побудові його моделі:
· Якщо підприємство повністю і своєчасно задовольняє вимоги споживачів, то його ринковий потенціал зростає, що проявляється у зростанні його ринкової частки, проникненні на нові сегменти чи регіональні ринки.
· Якщо задоволення потреб споживачів відбувається своєчасно, повністю і у потрібний спосіб, то надходження від реалізації та інші супровідні результати (покращання гудвілу, зростання вартості товарних марок) стабільно зростають.
· Якщо обсяги надходжень від ринкової діяльності задовольняють потреби поточної діяльності підприємства та економічні інтереси власників, то його фінансовий потенціал зростає.
Отже, у найбільш загальному вигляді соціально-економічний розвиток підприємств є функцією такого роду (FR):
. (3.1.1)
Слід відзначити, що функція нескінченна на проміжку від (0; ∞). Таке твердження пояснюється неможливістю існування її від’ємного значення - зміни або відбуваються або не відбувається. Хоча окремі аргументи функції розвитку можуть набувати негативних значень.
Аналіз вказаної функції можна проводити, виходячи з таких методологічних позицій:
) аналіз поведінки функції протягом певного часового проміжку;
) дослідження залежності функції від одного з аргументів;
) зміна функції залежно від системних змін усіх аргументів.
З практичної точки зору, саме останній аналіз спроможний забезпечити ефективне управління організаційно-економічним розвитком підприємств.
Висновки
Таким чином після проведеного аналізу концептуальних засад побудови моделей менеджменту було виділено чотири основні моделі еволюції теоретичних концепцій менеджменту підприємства:
- модель механістичної конструкції організації;
- модель організації як колективу, яку сформовано за принципом поділу праці;
модель складної ієрархічної системи;
модель підприємства як громадські організації.
Побудова моделей менеджменту розподіляється на чотири основних етапи. Перший етап - специфікація, коли виробляється формалізація основних економічних змінних і на основі вихідних допущень і пропозицій відшукуються математичні рівняння. Другий етап - ідентифікація, що полягає в порівнянні значень параметрів рівнянь, отриманих на першому етапі внаслідок специфікації. Третій етап - верифікація, що складається у визначенні і виборі критеріїв для оцінки якості результатів специфікації й ідентифікації, тобто ступеня адекватності моделей реальним економічним процесам. Якщо моделі, отримані шляхом специфікації й ідентифікації, неадекватні, то досліджуються обгрунтованість вихідних посилок, вибір і формалізація економічних змінних. Четвертий етап - пророкування, що являє собою процедуру визначення майбутніх значень змінних, вхідних у економетричну модель.