Формування функцій менеджменту на підприємстві
Етап 3. Вибір та формування планових параметрів (системи економічних, технологічних, соціальних та ін. показників)
Економічні показники: зростання прибутку на 10%, зменшення собівартості продукції на 5%.
Технологічні показники: збільшення витрат на інновації на 6%, оновлення рухомого складу на 15%.
Соціальні показники: збільшення середньої заробітної плати на 600 грн., збільшення витрат на соціальний розвиток на 5%.
Етап 4. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів
Для досягнення планових параметрів потрібно реалізувати такі заходи: для збільшення обсягів реалізації планується ввести нові послуги, внаслідок чого зростуть прибутки і можна буде виплачувати високу зарплату.
Етап 5. Бюджетне планування
стадія. Інформаційне забезпечення бюджетного планування
Передбачає підбір інформації про місію, цілі, стратегію, тактику та політику організації; визначальні показники, яких прагне досягнути організація в наступному періоді; умови функціонування організації, очікувані зміни; кадровий потенціал, виробничі потужності, технічне забезпечення; наявність обмежувальних факторів тощо.
стадія. Вибір методів бюджетного планування
На ПП «Оріон» використовують такі методи бюджетного планування:
. За порядком розроблення бюджету - послідовне бюджетне планування, яке полягає в логічній послідовній розробці розпису надходжень та видатків об’єктів бюджетного планування з метою формування зведеного бюджету організації.
. За рівнем централізації бюджетного планування - комбіноване або зустрічне бюджетне планування. Передбачає передання зверху вниз орієнтованих бюджетів, їх опрацювання центрами відповідальності та передачу у зворотному порядку для формування бюджету всієї організації.
. За способом розрахунку планових бюджетних показників - нормативний метод, який базується на засадах обчислення планових бюджетних показників відповідно до основних норм використання, ресурсів, структури та розподілу капіталу.
. За рівнем пристосування бюджетного до змін внутрішнього та зовнішнього середовища функціонування підприємств - метод гнучкого бюджетного планування, який має на меті одночасну розробку декількох варіантів бюджету для різних діапазонів ділової активності із врахуванням песимістичних та оптимістичних прогнозів.
стадія. Визначення видів, кількості, форм та структури бюджетів організації
На ПП «Оріон» формуються бюджети замовлень на виготовлення товарів, бюджетний баланс, бюджет усієї організації, бюджет руху грошових коштів.
стадія. Консолідація бюджетних показників
Передбачає формування моделі консолідації (узгодження, зведення) показників проміжних бюджетів, установлення взаємозв’язків між ними, виконання відповідних розрахунків з метою формування зведеного бюджету організації.
стадія. Формування бюджету організації
Зведений бюджет організації є узагальненим розписом надходжень та видатків за усією організацією.
До витрат ПП «Оріон» належать: витрати на мотивацію, на соціальний розвиток, на інновації, на маркетингові комунікації, на ресурси та забезпечення поточної виробничо-господарської діяльності, на інвестиції, на повернення позик, кредитів.
До надходжень належать: виручка від реалізації, акцизний збір, амортизація, короткострокові та довгострокові кредити і позики, інвестиції, ін.
Етап 6. Вибір адміністративних важелів (політики, процедури, правила)
Політика: виготовлення якісних товарів.
Процедура: контроль за якістю товарів.
Правило: порядок підписання документів, правила техніки безпеки.
Етап 7. Формування поточного плану
Поточний план передбачає узагальнення розроблених на попередніх етапах показників заходів та бюджету, тобто він включає: перелік планових ключових показників, яких прагне досягнути організація в межах реалізації обраної стратегії діяльності та перелік заходів, реалізація яких сприятиме досягненню визначених показників, економічний ефект та ефективність від впровадження планових заходів та бюджет організації.
Етап 8. Деталізація поточного плану за центрами виконання (відповідальності)
Центри вартості, видатків та інвестицій - види центрів відповідальності у підприємстві легкої промисловості (табл. 4).
Таблиця 4. Види та характеристика центрів відповідальності
Види центрів відповідальності |
Підрозділи організації, що належать до конкретних центрів відповідальності |
Функціональна характеристика центрів відповідальності |
Участь у реалізації заходів щодо досягнення планових показників на засадах бюджету |
Центри вартості |
Розкрійний цех, швейний цех. |
Виробничі підрозділи, що створюють нову вартість. Вони належать до моделі «вхід - вихід», оскільки можливо підрахувати всі затрати на їх діяльність та отримані результати у натуральних та кількісних показниках. |
Розширення товарів, які виготовляє підприємство |
Центри видатків |
Планово-економічний відділ, господарський відділ, відділ заробітної плати |
Підрозділи, результати діяльності яких важко оцінити за звичайними критеріями. Методи обліку та аналізу не дозволяють установити за короткий термін залежність між розміром витрат на функціонування таких підрозділів та покращенням загальних результатів. |
Удосконалення технології виробництва |
Центри інвестицій |
Директор, головний бухгалтер, заступник з виробництва, планово-економічний відділ |
Це керівники інституційного рівня та фінансово-економічні управлінські служби, які контролюють вартість та результати вкладених активів. |
Залучення інвестицій для реалізації проектів |