Конкуренція та стратегія маркетингу
Привабливим для клієнта буде:
Комплексне або часткове діагностичне обслуговування.
Надання постійним клієнтам знижок.
Безкоштовні консультації і рекомендації з технічного стану автомобіля.
Гарантія якісного обслуговування.
Помірні ціни.
Гнучкий графік прийому без простою в черзі.
Отримання повної інформації про стан автомобіля.
На дільницю встановлене сучасне обладнання головним чином для проведення діагностичних операцій тих, які мають найбільший попит (діагностування гальмівної, паливної систем та двигуна).
Важливим в системі маркетингу вважаємо заявлення про себе через всі види реклами. Але найголовніше – це відгуки клієнтів про якість обслуговування і високий рівень гарантії.
Діаграма кількості проведення діагностичних робіт залежно від видів несправностей автомобіля зображена на рисунку 1.3.
Планування робіт дільниці виконуватиметься з врахуванням цих статистичних даних.
ПРИКЛАД 3
Конкуренція та стратегія маркетингу
Найбільшими виробниками даного виду продукції в районі являються приватні фермерські господарства, а також окремі с/г підприємства, які також займаються виробництвом картоплі. Проте вони забезпечують ринок не більш як на 10 %, тому попит на дану продукцію досить високий.
Ціна на картоплю коливається в межах від 1600 грн. до 2500 грн. за тонну.
Вироблену продукцію планується реалізувати заготівельним організаціям, через біржі та промислові переробні підприємства.
Ціна буде формуватись за витратною стратегією. В цьому випадку прогнозована відпускна ціна може бути розрахована за формулою:
(1.7)
де - відпускна ціна, грн./т;
- мінімальна ринкова ціна, грн;
- рівень рентабельності, який необхідно отримати згідно плану, %;
- розрахункова повна собівартість виробленої продукції, грн./т.
Оптимальне значення відпускної ціни повинна бути в проміжку коливань ринкових цін, що дає можливість отримати максимальний прибуток. Його забезпечують підвищенням ефективності машинних технологій, відповідним вибором програми виробництва та зменшенням виробничих витрат.
ПРИКЛАД 4
Стратегія маркетингу
Головним розвитком стратегії маркетингу є створення сприятливих i безпечних умов для роботи, зменшення ризику травматизму працівників під час проведення механізованих робіт. Такі операції дозволять підвищити престиж праці хлібороба, зменшити ризик отримання травм на виробництві, забезпечити необхiдними кадрами для професiйного вiдбору, в наслідок якого зросте якість проведення технологічних процесів та кiлькiсть виробленої продукцій. Пріоритетний напрям стратегій маркетингу — створення умов для всталеного збуту продукції через мережу підприємств-замовникiв виробленої продукції. Такий пiдхiд забезпечує легкий доступ продукції для покупців, мінімізує затрати на доставку продукції до споживачів, дозволяє оперативно реагувати на зміну ситуацій на ринку i виконувати всi наявні замовлення.
Для розвитку сiльсъкогосподарсъкого виробництва критичним фактором є неможливість продати продукцію через її високу собiвартiсть, а також необхiднiсть нерацiонального застосування застарілої техніки (з практично вичерпаним ресурсом). Дисбаланс цін на сiльськогосподарську продукцію, нові трактори та комбайни, а також на паливно-мастильні матеріали i запасні частини не дозволяє розвивати матеріально-технiчну базу господарства. Постiйнi несплати за виконану роботу негативно впливають на економічний стан підприємства.