Сутність поняття мотивація, її стратегічна роль і значення
Оскільки потреби викликають у людини прагнення до їхнього задоволення, то менеджери повинні створювати такі ситуації, які дозволяли б людям почувати, що вони можуть задовольнити свої потреби за допомогою типу поводження, що приводить до досягнення цілей організації.
Складність мотивації через потреби. Важливо відзначити, що не всі робітники відчувають потребу в досягненнях і незалежності. У всіх людей різні відбитки пальців, а характери людей - це з'єднання всіляких рис. Звідси треба, що існує величезна кількість різноманітних конкретних людських потреб, тих цілей, які, по розумінню кожної людини, приводять до задоволення його потреб, а також типів поводження при досягненні цих цілей [18,c.105-109].
Таким чином, створення робочих місць із більше складними завданнями й більшою відповідальністю має позитивний мотиваційний ефект для багатьох робітників, але аж ніяк не для всіх. Керівник повинен завжди мати на увазі елемент випадковості, для мотивації немає якогось одного кращого способу. Те, що виявляється ефективним для мотивації одних людей, виявляється зовсім неважливим для інших. Крім того, організації по своїй природі ускладнюють практичну реалізацію теорій мотивації, орієнтованих на окремих індивідів. Взаємозалежність робіт, недолік інформації про результати роботи окремих людей, часті зміни в службових обов'язках через удосконалювання технології - все це збільшує складність мотивації.
Винагороди. У ході аналізу проблем мотивації ми будемо посилатися на застосування винагород для спонукання людей до ефективної діяльності. У розмові про мотивації слово «винагорода» має більше широкий зміст, чим просто гроші або задоволення, з якими найчастіше це слово асоціюється. Винагорода - це все, що людина вважає коштовним для себе. Але поняття цінності в людей специфічні, а, отже, і різна оцінка винагороди і його відносної цінності.
Змістовні теорії мотивації в першу чергу намагаються визначити потреби, що спонукують людей до дії, особливо при визначенні обсягу й змісту роботи. При закладці основ сучасних концепцій мотивації найбільше значення мали роботи трьох чоловік: Абрахама Маслоу, Фредеріка Герцберга й Девида Макклелланда.
Ієрархія потреб по Маслоу. Одним з перших бихевіористов, з робіт якого керівники довідалися про складності людських потреб й їхньому впливі на мотивацію, був Абрахам Маслоу. Створюючи свою теорію мотивації в 40-і роки, Маслоу визнавав, що люди мають безліч різних потреб, але вважав також, що ці потреби можна розділити на п'ять основних категорій. Ця думка була детально розроблена його сучасником, психологом з Гарварда, Мурреєм.
. Фізіологічні потреби є необхідними для виживання. Вони включають потреби в їжі, воді, притулку, відпочинку й сексуальні потреби.
. Потреби в безпеці й упевненості в майбутньому включають потреби в захисті від фізичних і психологічних небезпек з боку навколишнього світу й упевненість у тім, що фізіологічні потреби будуть задоволені в майбутньому. Проявом потреб упевненості в майбутньому є покупка страхового поліса або пошук надійної роботи з гарними видами на пенсію.