Теоретичні основи дослідження механізму трансформації корпоративної культури організації
Отже, культура конкретної організації може бути зрозуміла тільки при обліку індивідуальної історії її лідерів, засновників. Але їх власні історії починалися в їхніх перших організаціях, як правило, в сім'ях. Саме там, вони вперше почули і отримали досвід реалізації своїх перших міфів, прийнятих на віру, без доказів. Вони дуже різноманітні, можуть бути протилежними за змістом, до них по-різному ставляться. [35, c. 14]
Але після дитинства починається перший період самостійності. І тут формуються міфи про своє місце в світі, про те, якими повинні бути відносини між людьми. А потім починається власний досвід роботи в організації, і від того яким він був, додаються ще деякі організаційні міфи. І справа не тільки в тому, почала людина свій трудовий досвід в міністерстві або на заводі. Суттєво те, чи був цей досвід суб'єктивно успішним.
Кожна організація по-різному структурує середу, оцінює себе за різними критеріями, керується різними критеріями (Рис 1.2.). Якщо для науки першим по значущості критерієм виявляється новизна і креативність та оригінальність мислення, то для виробництва, центральним ставати питання технологічності і норм, тобто реалізованості. У міністерстві дається досвід дозування відповідальності і роботи з паперами, чого істотно менше на заводі, де відповідальність часто загальна, а документообіг значно менш розвинений. Досвід роботи в науці взагалі унікальний, тут, як правило, значно більше прав і свободи, звички до прийняття на себе відповідальності з можливими наслідками може взагалі не виникнути - адже відкриття не зробиш на замовлення.
Рис 1.2. Компоненти корпоративної культури
Але крім, таких пріоритетів виникають і культурні технологічні звички. Жодне наукове дослідження не розпочинається без вивчення літератури, досвіду попередників, а потім висунення гіпотез та їх перевірка в експерименті. На заводі обов'язковим виявляється розробка докладної функціональної по операційній технології, специфікація і планування. У міністерстві буде етап погоджень і видачі завдань, наказів у письмовій формі.
Для працівника міністерства ознакою статусу і необхідним для реалізації роботи буде стіл або кабінет, бажано з секретаркою, хороший строгий костюм з краваткою, з контрагентами в середовищі, виникає звичка домовлятися «зверху», через їх начальство, по офіційних каналах, або через особисті зв'язки. трансформація корпоративний культура управління
Для вченого важливо наявність хорошого комп'ютера, дошки, можливості одягатися, як хочеться, середа розглядається як джерело інформації і нових ідей, із спробою взаємодіяти на рівних, встановлювати неформальні відносини, або "виводити за дужки", як не значну величину.
Для заводчанин потрібен хороший склад, повний ресурсів і можливість пройтися по "цехам", особисто простежити, як іде робота, в крайньому випадку, зв'язатися по селектору на початку і в кінці дня, з усіма підрозділами, форма одягу, як правило, не суттєва, Середа сприймається як ворожа з якою треба домовлятися в тій частині, де вона постачальник і контролер, і диктувати там, де вона одержувач продукту.
Це поверхневий опис трьох типів культур, такими, якими вони зазвичай складалися ще в радянські роки. [39]
Істотно, що отримавши якийсь попередній культурний досвід, будь-яка людина, створюючи власну організацію, перш за все, використовує свій вже сформований досвід. Це відбувається і при виборі товару, і при конструюванні соціального атома, і при розробці технології.
Але, звичайно ж, організаційна культура це не просто похідна від історії лідерів. Дуже багато залежить від ситуації в середовищі, яка склалася в момент виникнення організації. Адже середу, ринок для комерційних організацій, задають вимоги та критерії, що визначають життя і смерть організації.
Організації, що виникали на початку 90-х, вигравали, якщо могли знайти стабільного постачальника товарів на консигнацію, а в кінці 90-х вигравали ті, хто навчився працювати з клієнтами, а в 98 році виграли, ті, хто працював з вітчизняними товарами.
Тому, для тих, хто починав на початку 90-х, до цих пір значущий міф про те, що бізнес починається з пошуку товару, якого ні у кого немає, і постачальника, який готовий піти Вам на зустріч.