Дослідження логістичних операцій підприємства при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності
Для зберігання сільськогосподарської техніки, вантажної автотехніки, спеціальної, комунальної та пасажирської техніки, запасних частин підприємством було викуплено приміщення під склад, загальною площею ~2000 кв.м., з охороною та протипожежною сигналізацією. Приміщення опалюється, щоб підтримувати допустимі температурні параметри для продукції. Основне призначення складу - концентрація запасів, їх збереження та забезпечення безперебійного та ритмічного постачання замовлень.
Загалом комплекс складських операцій представляє собою таку послідовність:
розвантаження транспорту та прийом вантажу: розвантаження т/з, контроль документальної та фізичної відповідності замовлень поставки, документальне оформлення вантажу через внутрішню інформаційну систему;
внутрішньо складське транспортування;
розміщення та збереження: закладання вантажу на збереження, збереження вантажу та забезпечення відповідних умов, контроль за наявністю запасів на складі;
відбір товарів з місць збереження: отримання замовлення, відбір товару кожного найменування згідно з замовленням;
комплектація замовлень: комплектація відібраного товару для конкретного споживача та контроль за підготовкою замовлення, документальне оформлення підготовленого замовлення та оформлення необхідних документів;
навантаження на транспортний засіб;
транспортування та експедиція замовлень;
збір та доставка порожніх товароносіїв (палет, коробок, піддонів тощо);
інформаційне обслуговування складських операцій та обліку.
Виконання всіх цих операцій в ТОВ “ВО ТЕХНА” входить в обов'язки складської служби підприємства.
Залежно від обсягу продукції та відстані її транспортування, підприємство вибирає оптимальний метод доставки, переважно власним автомобільним транспортом.
Один-два рази на місяць здійснюються поїздки для гуртової закупівлі. Для постачання роздрібних партій товарів, підприємство ТОВ “ВО ТЕХНА” користується, в основному, транспортно-експедиторськими послугами підприємства “Євро експрес”.
Підприємство володіє таким автомобільним транспортом:
ЗАЗ “Таврія” - 5 шт. (для транспортування в межах області);
Мікроавтобус Mazda (для доставки великих об'ємів вантажу по регіонах та постачання з Києва);
Причіп - 3 шт. (для доставки великих об'ємів вантажу).
На рівні підприємства управління транспортуванням складається з декількох етапів:
вибір способу транспортування (власним транспортом, експедиторською фірмою, транспортом клієнта);
вибір виду транспорту (автомобільним, залізничним);
вибір транспортного засобу;
оптимізація параметрів транспортного засобу (чіпляти причіп чи багажне відділення, знімати задні сидіння чи ні тощо).
Важливе значення транспортування пояснюється великою часткою транспортних витрат у складі логістичних витрат, та тим, що без транспортування неможливе існування матеріального потоку.
До обов'язків менеджера відділу збуту та маркетингу входить не лише пошук нових клієнтів, а й підтримка зв'язків та обслуговування вже існуючих клієнтів. Тому із замовленням клієнт звертається перш за все до менеджера, з яким він працює та узгоджує різні питання, такі як наявність товару, ціна та інше.
Для вияснення цих питань менеджери використовують комп’ютерну програму “1С Бухгалтерія”, в якій зберігається інформація щодо наявності товару на складі та середній ціні по різних поставках. Відповідно до обсягу замовлення, важливості клієнта та прихідної ціни, менеджер встановлює відпускну ціну. Узгодивши все з клієнтом, він передає замовлення у відділ контролю якості, де проводять відбір товару згідно з замовленням, комплектацію відібраного товару, оформлення необхідних документів та контроль за виконанням замовлення.
У подальшому відбувається процес доставки замовлення. Порядок, черговість доставки визначається переважно тим маршрутом, який визначає сервісний інженер. Наприклад, підходить до водія сервісний інженер і говорить, що йому необхідно відремонтувати техніку в Київській області, в свою чергу водій підходить у відділ контролю якості і забирає весь товар, який потрібно доставити у вказаному напрямку, чи принаймні в цей район.