Дослідження логістичних операцій підприємства при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності
Можна зауважити, що підприємства прагне пристосуватися до вимог клієнтів. Час поставок на обох підприємствах однаковий внаслідок використання відповідного способу транспортування (автомобіль “Таврія”).
Щодо відхилення у доступності продукції з запасу, то це пояснюється тим, що склад у ТОВ “Текс” є набагато меншим.
Розбіжності показника “гнучкість поставок” пояснюються тим, що ТОВ “ВО ТЕХНА” здійснює реалізацію не лише одного виду продукції, а також інших фірм виробників сільськогосподарської техніки; ТОВ “Текс” є монобрендовим, тобто реалізує лише техніку Nolta, відповідно можливість виконання спеціальних замовлень в нього менша.
Нижча якість доставки у ТОВ “ВО ТЕХНА” відображає незацікавленість водіїв-експедиторів у її підвищенні через низьку заробітну плату, порівняно з фірмою “Текс”.
Різниця у частоті поставок пояснюється тим, що автомобілі ТОВ “ВО ТЕХНА” використовуються не лише для доставки товару, а й для сервісних інженерів. У ТОВ “Текс” сервісні інженери мають окремий транспорт.
Менша надійність поставки пояснюється також тим, що транспорт паралельно використовується сервісними інженерами. І деколи виникають такі випадки, що за планом водій-експедитор повинен вчасно розвезти всі замовлення, але очікуючи сервісного інженера, поки той відремонтує техніку, збивається з графіку і може не встигнути доставити товар до певного клієнта.
Найбільші відхилення спостерігаються в терміні оплати, що зумовлено вимогою передоплати з боку “Текс”, оскільки ТОВ “ВО ТЕХНА” надає своїм клієнтам відтермінування оплати терміном 20-30 днів.
За елементом “зручність виконання замовлення” лідирує ТОВ “ВО ТЕХНА”, оскільки менеджер, який приймає замовлення, може відразу повідомити клієнту про наявність товару на складі, узгодити з ним ціну та виписати рахунок. Менеджери фірми “Текс” незалежні від відділу виписки і також не в праві змінювати відпускну ціну без попереднього погодження з керівництвом.
Зручність документації однакова, оскільки підприємства використовують аналогічні версії 1С “Бухгалтерії” і, відповідно, рахунки, накладні та угоди мають однакову структуру.
Щоб результативно реалізувати місію підприємства ТОВ “ВО ТЕХНА”, яка звучить так: “Задоволення якістю наших виробів - це гарантія розвитку підприємства”, необхідним є визначення зовнішньої і внутрішньої ситуації фірми. Такий аналіз дозволить виділити сильні сторони підприємства і вказати напрямки розвитку, а також зробить видимою ту частину діяльності фірми, яка вимагає покращення. Результати аналізу SWOT, проведеного для ТОВ “ВО ТЕХНА”, представлено в табл. 2.4.
Таблиця 2.4 - Матриця SWOT аналізу ТОВ “ВО ТЕХНА”
Зовнішнє середовище Внутрішнє середовище |
Можливості : - здобуття конкурентної переваги на ринку; - збільшення кола споживачів |
Загрози: - загострення конкуренції; - зміни законодавства; |
Сильні сторони: - відлонгування платежів; - доступність продуктів з запасу; - зручність документації |
- впровадження нових технологій декларування; - збільшення кола постачальників та клієнтів. |
- моніторинг змін законодавчої бази; - оперативне регулювання договірних умов |
Слабкі сторони: - низька гнучкість поставок; - управління запасами; - комплектність поставок |
- розширення ринку збуту; - зростання попиту на продукцію; - надійність поставок |
- якість поставок; - зручність складання замовлення; |
Отримані результати вказують на те, що при визначеному поєднанні зовнішніх та внутрішніх чинників найбільш прийнятним варіантом діяльності ТОВ “ВО ТЕХНА” є прийняття агресивної стратегії логістичного менеджменту.