Порядок здійснення та оцінювання митного декларування в системі логістичних операцій
З табл. 2.5 видно, що за 2008 рік ТОВ “ВО ТЕХНА” покращило свою роботу стосовно митного декларування приблизно на 32,8%.
За загальним правилом місце декларування товарів визначається за місцем здійснення митного оформлення. Відповідно до ст.86 Митного кодексу України товари і транспортні засоби, які переміщуються через митний кордон України, декларуються митному органу, який здійснює мигне оформлення цих товарів і транспортних засобів. Транспортні засоби, що використовуються для переміщення товарів, декларуються одночасно з цими товарами, за винятком випадків, передбачених частиною третьою цієї статті.
При здійсненні декларування важливе значення надається термінам декларування. Митна декларація ТОВ “ВО ТЕХНА” подається митному органу, який здійснює митне оформлення, протягом десяти днів з дати доставлення товарів і транспортних засобів у митний орган призначення.
Отже логістична функція митної діяльності охоплює дві складові:
логістизацію процесу митної переробки вантажів;
митну діяльність транспортно-логістичних компаній (як іноземних, що діють на території України, так і українських).
Перший напрямок має основою аналіз митно-логістичних потоків, тобто товарно-інформаційно-фінансових потоків, пов'язаних з перетином митного кордону України зовнішньоторговельними потоками та справлянням відповідних митних зборів та платежів. Основою митно-логістичних потоків є зовнішньоторговельні потоки, які носять транскордонний, транзитний характер. Вони включають вхідні (імпорт) та вихідні (експорт) види потоків. їх супроводжують інформаційні потоки: вихідні (від митниць до центрального органу), вхідні (навпаки), супроводжувальні (документи на товар). Фінансові потоки, в свого чергу, бувають вихідні (перерахування мита до держбюджету) та вхідні (державне фінансування митниць)
Митним кодексом України також передбачено, що у відносинах з митними органами інтереси ТОВ “ВО ТЕХНА” можуть представляти інші підприємства на підставі відповідного договору. Декларування вантажів на підставі договорів з іншими підприємствами передбачає залучення підприємств-посередників, які представляють інтереси власників вантажів у митних органах України відповідно до спеціальних повноважень, наданих Держмитслужбою України, та за наявності в їх штаті кваліфікованих осіб, уповноважених на декларування.
Підприємства, що здійснюють декларування на договірній основі, відіграють суттєву роль у розвитку зовнішньої торгівлі України, оскільки є сполучною ланкою між суб'єктами ЗЕД, митними органами, перевізниками та іноземними контрагентами та їх діяльність дає можливість переміщення товарів суб'єктів ЗЕД через митний кордон України. Крім того, набуті професійні навички декларування різноманітних товарів, знання специфіки підрозділів митних органів України та технологічних процесів митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, дають можливість посадовим особам таких підприємств зорієнтувати суб'єкта ЗЕД у правилах ввезення (вивезення) товарів, а також їх декларування митним органам. Будуючи свої взаємовідносини із суб'єктами ЗЕД на підставі Цивільного кодексу України, підприємства, що здійснюють декларування, від свого імені надають цим суб'єктам на платній основі послуги з декларування товарів, проводять інші заходи, метою яких є декларування та митне оформлення товарів та інших предметів.
Діяльність підприємств, що надають послуги з декларування вантажів, регулюється Положенням про діяльність підприємств, що здійснюють декларування на підставі договору, затвердженим наказом Держмитслужби України від 22.07.97 № 340. Відповідно до Положення під підприємством, що здійснює декларування на підставі договору, розуміється підприємство, яке зареєстровано на території України, здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства України, зареєстровано в реєстрі підприємств, що здійснюють декларування на підставі договору, отримало свідоцтво про визнання підприємства декларантом та має у своєму штаті осіб, які отримали відповідні кваліфікаційні свідоцтва на право здійснення декларування.
Основним документом, що дає право на здійснення послуг з декларування товарів, є договір, укладений у письмовій формі між ТОВ “ВО ТЕХНА” та підприємством, яке здійснює декларування на договірній основі. За наявності такого договору підприємства-посередники мають право від свого імені й за дорученням суб'єкта ЗЕД самостійно декларувати товари та інші предмети, пред'являти їх митниці, подавати відповідні документи на них, забезпечувати сплату митних платежів та проводити в межах своєї компетенції інші дії, необхідні для митного оформлення та митного контролю таких вантажів.