Порядок здійснення та оцінювання митного декларування в системі логістичних операцій
Основним документом, що є підставою для митного оформлення товарів, є зовнішньоекономічний договір (контракт), який являє собою матеріально оформлену угоду, спрямовану на встановлення, зміну чи припинення взаємних прав та обов'язків двох або більше суб'єктів у галузі ЗЕД. Умови, зазначені в зовнішньоекономічному договорі (контракті), безпосередньо впливають на порядок митного оформлення експортно-імпортних товарів. Використання цього документа дає змогу визначити вид зовнішньоекономічної операції, характер угоди, умови поставки, фактурну вартість товару тощо. Виходячи з цих характеристик товару можна здійснити класифікацію товару згідно з УКТЗЕД, виконати зазначені в договорі (контракті) умови поставки, мати підстави для визначення митної вартості товару. Отже, зовнішньоекономічний договір (контракт) містить основні дані, необхідні для заповнення ВМД і проведення митного оформлення товарів, а умови договору (контракту) і його зміст є головним фактором, який повинен враховуватися під час декларування товарів.
Згідно із законодавством України обов'язкова реєстрація підприємства ТОВ “ВО ТЕХНА” як суб'єкта ЗЕД у державних органах дає йому підстави здійснювати ЗЕД шляхом укладення та реалізації зовнішньоекономічних угод у межах діяльності, передбаченої його статутними документами. Водночас переміщення товарів і предметів через митний кордон України, їх декларування та інші заходи суб'єктів ЗЕД у взаємодії з митними органами передбачають обов'язковість обліку таких суб'єктів у митних органах України.
Поставлення на облік ТОВ “ВО ТЕХНА” було здійснено в митному органі за місцем державної реєстрації цього суб'єкта. Це передбачено наказом Держмиткому України від 31.05.96 р. № 237 “Про затвердження Порядку ведення обліку суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності у митних органах України”. Відповідно до затвердженого Порядку процедура поставлення на облік (далі - акредитація) передбачала подання підприємством митному органу (оперативному підрозділу) за місцем державної реєстрації таких документів:
статутних документів, до яких належать рішення власника майна або вповноваженого ним органу про створення суб'єкта підприємницької діяльності, статут ТОВ “ВО ТЕХНА” (якщо відповідно до законодавства цього потребує організаційна форма суб'єкта підприємництва);
свідоцтва про державну реєстрацію ТОВ “ВО ТЕХНА” у виконавчому комітеті міста Києва за його місцезнаходженням;
довідки органів статистики про внесення ТОВ “ВО ТЕХНА” до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) і присвоєння коду території та форми власності;
довідки уповноваженого банку про наявність гривневого розрахункового та (або) валютного рахунків;
наказу ТОВ “ВО ТЕХНА” про призначення співробітників, відповідальних за роботу з митницею, із зазначенням їх прізвищ, імен та по батькові, паспортних даних, зразків підписів, зразка печатки, що використовується при оформленні документів у митних органах;
заповненої суб'єктом у двох примірниках облікової картки.
За підсумками проведення процедури акредитації митниця присвоїла ТОВ “ВО ТЕХНА” обліковий номер, побудований за схемою: код митного органу/порядковий номер вантажного відділу/останні дві цифри року поставлення на облік в митному органі/порядковий номер облікової картки. Облікова картка дійсна для митного оформлення за наявності в ній відбитка особистої номерної печатки інспектора митниці, який проводив акредитацію. При цьому не слід забувати, що в разі зміни даних, зазначених в обліковій картці, суб'єкт ЗЕД повинен своєчасно звернутися до митного органу з відповідними документами для внесення змін до цієї картки. Па практиці в разі проведення повторної акредитації вимагається стара картка акредитації, а в разі її втрати - погоджений керівництвом митниці іі зареєстрований у канцелярії митниці дозвіл на проведення повторної акредитації.
Законодавче визначення місця митного оформлення товарів та предметів, що переміщуються суб'єктами ЗЕД через митний кордон України, має важливе значення для регулювання діяльності таких суб'єктів та митних органів України. Основним документом, що встановлює місце митного оформлення, є Митний Кодекс України, яким визначено, що митне оформлення здійснюється в місцях розташування митниць і тими митницями, у зоні діяльності яких розташовані власники цих товарів та інших предметів. Водночас, особливості проведення деяких зовнішньоекономічних операцій, пов'язаних з переміщенням товарів через митний кордон України, потреба створення сприятливих умов для підприємства під час декларування вантажів викликали необхідність розроблення альтернативних варіантів вибору місця митного оформлення вантажів.