Порядок здійснення та оцінювання митного декларування в системі логістичних операцій
Згідно із законодавством України митне оформлення товарів та інших предметів може здійснюватися:
за місцем державної реєстрації суб'єкта ЗЕД;
у митницях поза місцем державної реєстрації суб'єкта ЗЕД за умови погодження цього питання відповідними митними органами;
в окремих митних органах, визначених Держмитслужбою України.
Отже, виходячи з умовного розподілу території України на регіони, митні органи забезпечують митне оформлення товарів і предметів суб'єктів ЗЕД, розташованих та зареєстрованих у зоні діяльності конкретного митного органу. Під час проведення акредитації враховується спеціалізація кожного митного органу, тобто його повноваження на митне оформлення окремих видів товарів, що переміщуються через митний кордон України.
Особливості здійснення зовнішньоекономічних операцій, пов'язаних з експортом або імпортом товарів, не завжди дають можливість провести митне оформлення останніх виключно в митницях за місцем акредитації, а в деяких випадках митне оформлення за місцем державної реєстрації виявляється недоцільним з економічної точки зору. Найчастіше необхідність декларування товарів, що переміщуються через митний кордон, поза місцем акредитації виникає в разі наявності в суб'єкта ЗЕД виробничих потужностей в інших регіонах України. У подібних випадках переміщення таких товарів (продукції) у митницю акредитації з метою здійснення митного оформлення може значно збільшити витрати на їх транспортування, що, у свою чергу, підвищить їх остаточну вартість. Основними причинами, через які виникає потреба в митному оформленні вантажів поза місцем державної реєстрації суб'єктів ЗЕД, можна визначити такі:
наявність у суб'єкта ЗЕД виробничих потужностей, які територіально розташовані в зонах діяльності інших митниць;
розташування постачальників або споживачів товарів (продукції) у зонах діяльності інших митниць;
специфіка видів транспорту, якими вантаж переміщується через митний кордон України.
Для врегулювання питання митного оформлення товарів у митницях поза місцем державної реєстрації суб'єктів ЗЕД митне законодавство України передбачає можливість такого оформлення на підставі листів-узгоджень між митницями. Листи-узгодження можуть видаватися митницями як на кожну партію товарів (лист Держмиткому України від 11.01.94 р. № 11/3-69), так і на весь обсяг товарів, зазначений у зовнішньоекономічному договорі (контракті) (лист Держмитслужби України від 10.01.97 р. № 11/6-124). Оформлення вантажів за таких умов можливе при погодженні цього питання між митницею, у зоні діяльності якої розташований суб'єкт ЗЕД, та митницею, у якій планується провести митне оформлення.
Митниці самостійно розробляють порядок оформлення таких листів-узгоджень та залежно від підрозділів, які беруть участь у їх оформленні, визначають необхідну для здійснення контролю кількість примірників листів-узгоджень. Як правило, процедура надання листа-узгодження полягає в перевірці та реєстрації документів, на підставі яких планується провести митне оформлення в іншій митниці, перевірці наявності фактів застосування щодо суб'єкта ЗЕД санкцій, передбачених статтею 37 Закону України від 16.04.91 № 959-ХІІ “Про зовнішньоекономічну діяльність” (тимчасового зупинення права на здійснення такої діяльності або встановлення режиму індивідуального ліцензування), здійсненні інших контрольних заходів. Отримання оформленого листа-узгодження, що містить реєстраційний номер загального відділу (канцелярії) митниці, підпис керівника митниці та відбиток печатки митниці, є підставою для звернення до митного органу, у якому планується провести митне оформлення.
При зверненні ТОВ “ВО ТЕХНА” до зазначеної в листі-узгодження митниці її керівництвом перевіряються документи на товари та визначається оперативний підрозділ, який буде здійснювати їх митне оформлення. За підсумками митного оформлення на підставі листів-узгоджень передбачається обов'язковий інформаційний обмін між митницею, якою, видано такий лист-узгодження, та митницею, у якій проводилося митне оформлення. Митниця, що провела митне оформлення, повинна надіслати копії документів, згідно з якими було проведене митне оформлення, для здійснення подальшого контролю митницею за місцем державної реєстрації суб'єкта ЗЕД.
На практиці в разі не проведення митного оформлення вантажів на підставі листів-узгоджень митниці вимагають анулювання таких листів-узгоджень. Анулювання здійснюється на підставі письмового звернення суб'єкта ЗЕД до митниці, до якого додається оригінал невикористаного листа-узгодження. Сама процедура анулювання здійснюється за рішенням керівництва митниці, якою видано лист-узгодження (при потребі надається підтвердження з боку митниці, що зазначена в листі-узгодженні, про факт не оформлення вантажу), шляхом перекреслення всіх примірників листа-узгодження й внесення відповідних записів до журналів реєстрації листів-узгоджень у підрозділах митниці.