Порядок здійснення та оцінювання митного декларування в системі логістичних операцій
Головною причиною, з якої митні органи відмовляють суб'єктам ЗЕД в оформленні листів-узгоджень, є доведення до митниці планових показників перерахувань Держмитслужбою України податків та зборів до Державного бюджету. Цілком зрозуміло: якщо митна вартість товарів, які суб'єкт ЗЕД планує оформити поза місцем своєї реєстрації, становить, наприклад, 100000 доларів, то як мінімум на суму 20000 доларів (тільки за рахунок сплати суб'єктом податку на додану-вартість) саме ця митниця не отримає податків та зборів. При обмеженій кількості акредитованих суб'єктів ЗЕД або при-зменшенні кількості експортно-імпортних операцій ці обставини набувають вирішального значення для митниці при оформленні листів-узгоджень.
Під час підготовки документів для отримання листів-узгоджень на митне оформлення товарів ТОВ “ВО ТЕХНА” поза місцем обліку слід також звертати увагу на те, що надання деяких дозвільних документів державними органами України може супроводжуватись особливими умовами, які безпосередньо впливають на місце митного оформлення цих товарів. Це стосується товарів, експорт (імпорт) яких підлягає експортному контролю, ліцензуванню або експорт яких здійснюється за умови подання митниці картки обліку-реєстрації зовнішньоекономічного договору (контракту) тощо.
Наприклад, під час видачі Мінекономіки України ліцензії або картки реєстрації-обліку зовнішньоекономічного договору (контракту) може бути обумовлено, що дозвільний документ дійсний у митниці виключно за місцем державної реєстрації. Під час видачі Державною службою експортного контролю дозволів (висновків) на митне оформлення товарів та інших предметів, що підлягають експортному контролю, у графах 8.1 та 8.2 дозволу (висновку) визначаються відповідно митниця, у якій буде здійснюватися митне оформлення, та митниця на кордоні. Як правило, визначення цих митниць здійснюється за заявою суб'єкта ЗЕД, у зв'язку з чим такі суб'єкти повинні заздалегідь визначати місце митного оформлення товарів та інших предметів. У разі виявлення в доданих до листів-узгоджень дозвільних документах розбіжностей щодо місця митного оформлення митні органи, як правило, відмовляють в оформленні листів-узгоджень.
При плануванні діяльності ТОВ “ВО ТЕХНА” та виборі місця митного оформлення товарів необхідно також ураховувати, що наказом Держмитслужби України від 04.02.2003 р. № 74 “Про визначення місць митного оформлення окремих видів товарів” затверджено Перелік імпортних товарів, що ввозяться суб'єктами ЗЕД і митне оформлення яких здійснюється виключно в регіональних митницях. До цього Переліку товарів включено каву, есенції та концентрати з кави, деяку побутову й комп'ютерну техніку, частини до них за конкретними кодами УКТЗЕД. Наказом також установлено, що проведення митного оформлення товарів, зазначених у Переліку, в інших митницях допускається лише за погодженням з Держмиттслужбою України.
ТОВ “ВО ТЕХНА” самостійно визначає митний режим, у який розміщуються товари й предмети, відповідно до мети їх переміщення через митний кордон України й на підставі документів, що подаються митному органу для здійснення митного контролю й митного оформлення товарів. Визначення митного режиму здійснюється з урахуванням різноманітних факторів, головними з яких є характер зовнішньоекономічної угоди, за якою переміщуються товари, предмети, напрямок переміщення їх через митний кордон України, платоспроможність контрагентів угоди, вимоги державного регулювання щодо переміщуваних товарів та інші.
До 2002 року суб'єкти ЗЕД, що ввозили товари на територію України, стикалися з ланцюжком проблем при декларуванні імпортних товарів митним органам. Прибуття імпортних товарів у запломбованих транспортних засобах і відсутність у заявників можливості їх огляду не завжди давали змогу об'єктивно визначити за товаросупровідними документами дані, необхідні для декларування імпортних товарів та їх подальшого митного оформлення. У такому разі некоректне складання відправником товарів товаросупровідних документів унеможливлювало вірне визначення характеристик товару (країни походження, коду згідно з УКТЗЕД, кількісних і якісних характеристик, інших необхідних даних), потрібних для заповнення ВМД.
З метою реалізації законних прав і обов'язків декларанта, передбачених МК України та іншими нормативно-правовими актами України, заявляти повні дані про імпортні товари виходячи як з товаросупровідних документів на них, так і з результатів ідентифікаційного огляду цих товарів, Держмитслужбою України був розроблений Порядок проведення ідентифікаційного огляду товарів і предметів ТОВ “ВО ТЕХНА” (рис. 2.4).