Порядок здійснення та оцінювання митного декларування в системі логістичних операцій
Свідоцтво про визнання підприємства декларантом видається Держмитслужбою України. Для його отримання підприємство повинно попередньо подати митниці за місцем своєї державної реєстрації заяву на ім'я Голови Держмитслужби України та начальника митниці, нотаріально завірені копії установчих і реєстраційних документів та документи, що підтверджують сплату коштів на отримання свідоцтва про визнання підприємства декларантом. Митниця після перевірки відповідності поданих документів вимогам Положення про діяльність підприємств готує лист-узгодження про доцільність видачі свідоцтва до Держмитслужби України для прийняття нею остаточного рішення. Видане Держмитслужбою України свідоцтво діє безстроково за умови щорічної перереєстрації, яка проводиться з 1 листопада до 31 грудня та за яку справляється збір у розмірі, установленому Кабінетом Міністрів України. Зона діяльності підприємства, що здійснює декларування на підставі договору, визначається у свідоцтві відповідно до місця розташування цього підприємства та його філій і представництв.
Важливим аспектом, який забезпечує функціонування підприємства, що здійснює декларування на підставі договору, є підготовка фахівців з декларування вантажів. Підставою для декларування такими особами є наявність у них Кваліфікаційного свідоцтва про визнання їх декларантами, а також зарахування їх до штату підприємств, що здійснюють декларування на підставі договору. Митниця організує навчання осіб, уповноважених на декларування, а також проведення консультацій та прийняття іспитів у встановленому законодавством порядку. Для видачі Кваліфікаційного свідоцтва в митниці створюється комісія, яка приймає іспити в кандидатів з метою визначення достатності їх рівня знань і кваліфікації для здійснення декларування. Слід зазначити, що, якщо особа, уповноважена на декларування, збирається працювати в зоні діяльності іншої митниці, ніж та, де було отримане Кваліфікаційне свідоцтво, вона повинна скласти іспит та отримати таке свідоцтво в митниці, у зоні діяльності якої має намір працювати. При цьому раніше видане свідоцтво не скасовується.
Отже, під час обрання способу декларування ТОВ “ВО ТЕХНА” оцінює свої потенційні можливості та визначає готовність своїх співробітників до процедури декларування товарів. Самостійне декларування обходиться, як правило, дешевше, однак для його здійснення в штаті такого підприємства повинні бути кваліфіковані співробітники, які мають досвід роботи з митницею. Слід також знати, що якщо перевагу надано декларуванню із залученням посередника, доручення власником товару (резидентом) на виконання функцій з декларування дасться тільки в цілому, а доручення на виконання одних і тих же функцій щодо партії товарів декільком митним брокерам, тобто обмеження повноважень митного брокера виконанням тільки частини цих функцій чи виконанням операцій у межах однієї функції, не допускається. Аналогічним чином, договором на здійснення послуг з декларування не можуть обмежуватися права та обов'язки таких підприємств.
Для всебічного з'ясування особливостей декларування вантажів підприємствами-посередниками, що діють на договірній основі, розглянемо особливості декларування товарів, що переміщуються через митні ліцензійні склади. З огляду на вимоги Положення про відкриття та експлуатацію митних ліцензійних складів (наказ Держмитслужби України від 31.12.96 Мі 592) і Положення про діяльність підприємств, що здійснюють декларування на підставі договору, можна зробити висновок, що декларування товарів, які розміщуються на митний ліцензійний склад, здійснює виключно власник складу. Повноваження митного ліцензійного складу щодо декларування товарів повинні бути підтверджені свідоцтвом про визнання підприємства декларантом, а особи, що здійснюють декларування, повинні мати кваліфікаційні свідоцтва про визнання особи декларантом. Щодо декларування товарів, що вивозяться з митного ліцензійного складу, то згадані положення суперечать один одному, і сьогодні Держмитслужба України чітко не визначила, хто ж має здійснювати декларування товарів при їх вивезенні з митного ліцензійного складу: власник складу або власник товару.
Існують особливості декларування товарів, що переміщуються підприємствами на підставі зовнішньоекономічних договорів, укладених на підставі договорів комісії та доручення. Враховуючи, що комісіонери не є власниками товарів, переміщуваних через митний кордон України, вони можуть проводити декларування таких товарів на підставі договору з власником тільки за наявності свідоцтва про визнання підприємства-комісіонера декларантом або можуть укласти договір з підприємством, яке здійснює декларування на підставі договору, якщо договором комісії передбачено можливість укладення такого договору комісіонером. Проведення митного оформлення можливе за відсутності фактів застосування до комітента й комісіонера спеціальних санкцій - тимчасового зупинення права проведення ЗЕД або застосування режиму індивідуального ліцензування.