Діагностика впливу системи управління на ефективність розвитку підприємства
За результатами проведених досліджень на основі опитування, анкетування, експертних оцінок та розрахунків звітної інформації можна зробити висновок, що загальна ефективність управління підприємством є низькою і з кожним роком неухильно погіршується. Так, організація роботи апарату управління та всієї діяльності підприємства ТОВ «Центрумікс Трейд» характеризується незадовільним станом. В 2010 році суттєво погіршились значення таких показників, як рівномірність завантаження персоналу (-12,5%), ритмічність управлінських циклів (-20,6%), коефіцієнт надійності системи управління (-14,3%), якість виконання управлінських функцій (-7,9%) та коефіцієнт оперативності прийняття змін в системі управління (-29,6%). Таке погіршення роботи апарату управління можна поясними декількома причинами, серед яких низька мотивація та незадоволеність роботою. Стан соціально-психологічного клімату колективу тривалий час залишався на високому рівні, однак в минулому році частка незадоволених відносинами серед працівників збільшилась. Більше того, суттєво зменшилась матеріальна зацікавленість в роботі, так як частка витрат на управлінський апарат з кожним роком зменшувалась в середньому на 10%, а в 2010 році скоротилась на 55,9%. Окрім мотиваційного ефекту має місце перевантаженість персоналу. Обсяги діяльності зростають, а чисельність працівників залишається сталою, при цьому перерозподіл функцій не проводиться. Про це явище свідчать зміни коефіцієнту трудової участі (+30,6%), рівномірності завантаження (-12,5%) та рівня спеціалізації роботи відділів (-42,9%). Окрім невмотивованості персоналу ще один фактор негативно впливає на ефективність роботи системи управління - відсутність контролю. Так, майже всі оцінені показники не перевищують 0,2, що відповідає повній неефективності контролю. Такий стан можна пояснити відсутністю планів роботи, нормативів, орієнтирів та чітко визначених завдань, на основі яких можна проводити оцінювання та контроль. Високим значенням відповідає лише контроль за трудовою дисципліною, для якої непотрібні окремі плани, та контроль за якістю виробництва, що пов’язане з вимогами Державного гемологічного центру, Державної пробірної служби та інших державних органів управління і контролю.
Отже, проведення оцінювання системи управління та її впливу на розвиток підприємства дає можливість стверджувати, що ефективність управління є незадовільною, а сама система управління потребує радикальних змін, а саме:
· необхідність використання планування, зокрема стратегічного, що дасть можливість визначити орієнтири розвитку, оптимізувати діяльність підприємства, підвищити його конкурентоспроможність та економічну безпеку;
· постійне здійснення контролю за роботою управлінського апарату та всією діяльністю компанії;
· підвищення ефективності мотиваційного механізму, перегляд кадрової політики;
· оптимізація організаційної структури, покращення якості виконання управлінських функцій.