Дослідження впливу чинників внутрішнього та зовнішнього середовища на ефективність організаційних змін на підприємстві
Різні автори пропонують різні підходи до аналізу привабливості галузі. Найпоширенішою та відомою є модель М. Портера, який виділяє наступні фактори для аналізу галузі: споживачі, постачальники, товари-змінники, конкуренти та фірми, які потенційно можуть увійти й почати діяти у цій галузі. Розглянемо зміст цих факторів.
Споживачі. Споживачами продукції та послуг універмагу міста є всі вікові категорії. Для дітей є широкий вибір одягу та супутніх товарів, засобів гігієни, іграшок. Вся продукція розташовується таким чином, щоб було зручно вибирати та проходити повз. Для майбутніх мам створений відділ одягу, де представлені вітчизняні виробники та іноземні фірми. Існує широкий вибір одягу та взуття як для жінок, так і для чоловіків, тому сімейні відвідини магазину стали нормою, адже кожен може знайти щось для себе. В магазині представлені товари для дому (постільна білизна, штори, люстри, різноманітні аксесуари та багато іншого). Звичайно керівництво ПАТ «Універмаг Україна» орієнтується і на сезонний попит, який дає найбільший прибуток (літні товари, восени - шкільні приналежності). У магазині завжди є цікаві новинки з міжнародних ринків. Завдяки можливості отримання дисконтної картки споживачі інколи купують більше, що позитивно відображається на прибутках підприємства.
Найбільша кількість споживачів спостерігається на вихідних, а також перед святами, та після робочий час. В такі години концентрація людей на метрі квадратному дуже велика. Цінова політика дозволяє знайти товар, який подобається і підходить, оскільки магазин орієнтується як на населення з середнім рівнем доходу, так і досить високим. При цьому якість завжди висока і вся продукція відповідає державним і міжнародним нормам та стандартам.
Персонал ПАТ «Універмаг Україна» є висококваліфікованими робітниками, тому завжди вміють допомогти потенційному споживачу у його виборі.
Рекламна діяльність ПАТ «Універмаг Україна» проводиться наступним чином: інформація та рекламні оголошення (цільовою аудиторією яких є потенційні покупці, які вже зайшли до магазину) повідомлення через радіовузол магазину. Також можна побачити рекламні щити всередині магазину щодо знижок на товари в різних секціях, інформаційні повідомлення про асортиментний перелік у магазині, про нові надходження товарів.
Зовнішню рекламу ПАТ «Універмаг Україна» здійснюють постачальники, які у власних рекламних оголошеннях по радіо, відео роликах на телебаченні, а також засобами зовнішньої (вуличної) реклами - бігборди, рекламні щити, вказують про пункти продажу своїх товарів, одним з яких є і досліджуване торговельне підприємство.
Одним із комунікаційних заходів на підприємстві є застосування активних форм торгівлі у секціях універмагу, а саме проведення виставок продажів товарів народного споживання, демонстрація моделей, тощо.
Аналіз внутрішнього середовища ПАТ «Універмаг Україна» має здійснюватися з урахуванням тенденцій, що склалися в зовнішньому середовищі. У процесі цього перевіряється вся система господарювання підприємства та окремих його підсистем щодо реалізації можливостей, які зовнішнє середовище надає фірмі, а також вживаються заходи щодо запобігання та послаблення його існування, тобто виявляються сильні та слабкі сторони фірми. Аналіз проводиться на основі порівняння з параметрами діяльності інших, насамперед процвітаючих підприємств-конкурентів.
Використовуючи системний підхід до аналізу внутрішнього середовища, доцільно трактувати його як виробничий потенціал. Виробничий потенціал ПАТ «Універмаг Україна» - це система взаємопов’язаних елементів, які виконують різні функції у процесі забезпечення випуску продукції та досягнення інших цілей розвитку фірми. Сформовано три основних підходи до визначення виробничого потенціалу: ресурсний, структурний та цільовий.
Ресурсний підхід, зорієнтований на визначення виробничого потенціалу, як сукупності виробничих потужностей, визначає його величину як суму фізичних і вартісних оцінок окремих його складових (матеріально-технічні, трудові, інформаційні, енергетичні, фінансові ресурси).
Структурний підхід, зорієнтований на визначення раціональної структури виробничого потенціалу фірми, визначає його величину, виходячи з програмних норм і нормативних співвідношень, заданих найдосконалішими технологіями, організацією виробництва, що використовуються в галузі.