Дослідження впливу чинників внутрішнього та зовнішнього середовища на ефективність організаційних змін на підприємстві
Проблеми структурного характеру виробничого потенціалу полягають у тому, що відповідність одних елементів іншим стримує розвиток і вдосконалення потенціалу загалом. Так, застарілі верстати та обладнання українських підприємств заморожують відсталі технології, які є матеріало-, енерго- та трудомісткими, а це у свою чергу, не дає змоги виготовляти конкурентноспроможну продукцію. Але універмаг намагається постійно оновлювати технічну базу, за чим, також, можна спостерігати як в торгових залах, а й у відділах, що керують своїми сферами.
Цільовий (проблемно-орієнтований) підхід, спрямований на визначення відповідності наявного потенціалу досягненню поставлених цілей.
При оцінці внутрішнього середовища ПАТ «Універмаг Україна» використовуємо наступні показники:
- загальну характеристику фірми (імідж фірми, конкурентоспроможність, рівень спеціалізації, капітало-, науко-, трудомісткість та ін.);
сферу маркетингу (розміри сегментів ринку, рівень продажу, структура та кількість продукції, витрати на дослідження ринку і т.д.).
сферу виробництва (якість виробництва, виробничі потужності та їх завантаження, рівень оновлення устаткування, ефективність виробництва і т.д.).
сферу фінансів (ліквідність, розміри заборгованості, прибутковість, рівень реінвестування, обсяги та напрями інвестицій і т.д.).
характеристику науково-дослідних та проектно-конструкторських робіт (НДПКР) (дослідницький потенціал, наявність і рівень дослідницько-експериментальної бази).
Контролює діяльність підприємства держава та її органи (податкова, та ін. органи). Рівень обслуговування та надання послуг в магазині дуже високий. Оскільки постійно ведеться оновлення існуючої техніки чи її удосконалення. Та навчання та перепідготовка існуючих кадрів).
Сфера персоналу ( більшість персоналу є жінками з вищою освітою та стажем роботи у сфері торгівлі та надання послуг. Заробітна плата завжди нараховується вчасно. Є можливість отримання премій. ).
Характеристика рівня організаційної культури (трудова дисципліна та мораль підтримуються на високому рівні, атмосфера та клімат у колективі приємні та дружелюбні, хоча прийнято дотримуватися встановлених правил відношень між працівниками і не порушувати трудову дисципліну).
Підходи до аналізу внутрішніх можливостей підприємства. В умовах ринку, що характеризується нестабільністю макро- і мікроекономічних факторів, одним з першочергових завдань керівництва ПАТ «Універмаг Україна» стає формування та оцінка поточних та перспективних можливостей підприємства, тобто його потенціалу; збалансування можливостей підприємства з потенціалом зовнішнього середовища для досягнення запланованих задач та з метою виживання в умовах конкуренції сьогодні та в перспективі.
Потенціал підприємства є поліструктурною системою. Тому і підхід до визначення даного поняття повинен бути системним.
Визначимо потенціал нашого підприємства як систему взаємопов’язаних поточних та перспективних, внутрішніх та зовнішніх можливостей, мобілізаційних здатностей (компетенцій) керівників та персоналу підприємства до перетворення доступних вхідних ресурсів (всі ресурси, які будь-яким чином пов’язані з функціонуванням та розвитком досліджуваного підприємства) для реалізації цілей підприємства.
Підприємство - це цілеспрямована, керована система із складними внутрішніми та зовнішніми зв’язками. Для того, щоб ця система досягла своїх максимальних можливостей на певному ринку, необхідно, щоб вона відповідним чином формувала свою внутрішню структуру та управління. А для цього їй необхідно максимально оптимізувати своє внутрішнє та зовнішнє середовище функціонування.
Внутрішній потенціал магазину є системою можливостей та здатностей щодо ефективного перетворення ресурсів підприємства; а зовнішній (ринковий) потенціал - це можливості та здатності підприємства щодо використання ринкових шансів за певних, сприятливих для підприємства умов.
Внутрішні можливості підприємства визначаються ресурсами (наявними та резервними), зумовлюються оцінкою об’єктних складових потенціалу (інноваційний, виробничий, фінансовий потенціали, потенціал відтворення ін.); а здатності - його соціальною складовою (управлінський, кадровий, підприємницький, інформаційний потенціали ін).