Дослідження впливу чинників внутрішнього та зовнішнього середовища на ефективність організаційних змін на підприємстві
СП "Гурман".
Корпоративнi права "української фiнансової групи" становлять 1,4 тис. грн., що складає 1% його статутного фонду; СП "Гурман" на суму 197,9 тис. грн., що становить 51% його статутного фонду
Варто також розглянути конкурентне середовище існування досліджуваного підприємства. Слід зазначити, що в м. Києві не існує аналогічних підприємств. Великі торговельні підприємства, такі як „Універмаг „Україна”, „Універмаг ”Дитячий світ” не є аналогами, так як перше з них відрізняється за формою власності та організацією торгівлі, а друге - має у власному складі супермаркет продовольчих та господарчих товарів.
Конкуренцію ПАТ «Універмаг Україна» складають не лише дрібні суб’єкти підприємницької діяльності, що здійснюють дрібнооптову торгівлю непродовольчими товарами безпосередньо у районі ПАТ «Універмаг Україна». Конкурентами є також великі міські ринки непродовольчих товарів. Враховуючи той факт, що велику частку товарообороту складають такі групи товарів як парфуми, косметика, спортивні товари, одяг, взуття, товари для дому, побутова техніка та ін., можна сказати, що конкурентами є також ТЦ „Глобус”, ТЦ „Городок”, ТЦ „Метроград”.
Проблеми управління підприємством торгівлі та фактори, які впливають на його діяльність досліджуються в працях таких відомих вітчизняних і закордонних вчених-економістів як Ольсевіч Ю.Я., Базилєв В.В., Саркісян Л.Г., Воробйов Б.З. Голошубова Н.О., Казакова О.Б., Апопій В.В, Міщук І.П., Рудницький С.І., Хом’як Ю.М. [2,7,16,40,44,48]. Однак не дивлячись на активну розробку даного питання деякі аспекти на сьогоднішній день так і залишаються недостатньо вивченими в економічній теорії.
Вплив суспільства на виробництво здійснюється переважно завдяки взаємозв'язкам, які складаються, між керівництвом організації, з одному боку, а також зовнішнім та внутрішнім середовищем, з іншого боку.
Насамперед потрібно постійно вивчати і враховувати зміни в суспільстві та вимоги, що ставлять до організації споживачі, постачальники, уряд, власники та ін. Не менш важливо відчувати і тиск внутрішнього середовища, настрой персоналу, фінансовий стан організації, технологію бізнесу тощо.
Утримуватися на вершині управлінської піраміди багато років під постійним тиском окремих ланок зовнішнього і внутрішнього середовища - це справді велике мистецтво.
Зовнішнє середовище ПАТ «Універмаг Україна» є дуже складаним. Тому ми лише стисло розглянемо його складові, звертаючи увагу передусім на ті аспекти, знання яких потрібні політичним лідерам та бізнесовим менеджерам. При цьому використаємо структурний, та функціональний підходи.
Структурний підхід передбачає виділення окремих сфер середовища за змістом суспільних відносин, в управлінській діяльності.
Функціональний підхід дає змогу знайти механізми взаємодії організації з середовищем. З позицій структурного підходу найпоширенішою є класифікація, відповідно до якої зовнішнє середовище ПАТ «Універмаг Україна» включає такі основні ланки:
політико-правове середовище;
соціально-культурне середовище;
технологічне середовище;
економічне середовище;
екологічне середовище;
міжнародне середовище.
Цілком зрозуміло, що кожна з ланок зовнішнього середовища відіграє свою роль у суспільному житті. Ці ролі неоднакові в різних країнах, а також у різні періоди в одній країні. Скажімо, вплив політико-правового середовища на бізнес у розвинених країнах є значно меншим, ніж у постсоціалістичних країнах. Але й у майбутньому політико-правове середовище відіграватиме визначальну роль у діяльності політичних та бізнесових менеджерів.
Політико-правове середовище ПАТ «Універмаг Україна» являє собою систему законодавчих і нормативно-правових актів, урядових і політичних організацій, законодавчої, судової і виконавчої влади, яка створює правове поле бізнесової діяльності, впливає на умови ведення бізнесу.
Складові політико-правового середовища приватного акціонерного товариства «ПАТ «Універмаг Україна»»:
політична система;.
законодавча і нормативно-правова система;
політичні партії і політичні лідери;