Дослідження впливу чинників внутрішнього та зовнішнього середовища на ефективність організаційних змін на підприємстві
органи законодавчої, судової і виконавчої влади в центрі й на місцях;
склад уряду й органів місцевої влади, їхні функції і повноваження щодо регулювання бізнесу;
політична стабільність;
профспілки та інші громадські організації;
засоби масової інформації (телебачення, радіо, преса).
У всьому світі менеджери зважають на об'єктивність політико-правового середовища кожної країни. Але це не виключає можливостей активно на нього впливати.
Далі розглянемо соціально - культурне середовище універмагу - це фактори, пов'язані з населенням, рівнем його розвитку, традиціями, звичками. Значення цього середовища полягає, по-перше, у тому, що частина населення є клієнтом для більшості компаній, оскільки люди є головними покупцями. По-друге, місцеве населення виступає основним джерелом формування персоналу.
Складові соціально-культурного середовища підприємства:
кількість населення Шевченківського району м. Києва, його демографічна і вікова характеристики; кількість і структура сімей, їхні традиції;
рівень кваліфікації, освіти, трудові навички працездатного населення, рівень доходів населення, структура потреб;
життєві цінності, настанови, традиції, звичаї, стереотипи населення й окремих його груп, етичні й естетичні стандарти;
релігійні вірування;
міграційні процеси, мобільність населення;
міжнародні, міжетнічні відносини.
Нерідко можна почути схвальні думки про соціально-культурне середовище як в Україні, так і у м. Києві. Ці думки спираються переважно на високий освітній рівень населення, підприємливість, спокійну вдачу людей. Однак дане середовище погіршується. Про це свідчать висновки Доповіді про людський розвиток у 2011 році, підготовленої експертами Програми розвитку ООН. У загальному рейтингу людського розвитку (тривалість життя, рівень освіти, рівень ВВП на душу населення) Україна посідає 95-те місце з 175 держав. Варто згадати, що в 1991 роді Україна посідала 32-ге місце.
Технологічне середовище ПАТ «Універмаг Україна» - це науково-технічні розробки й устаткування, які визначають методи виготовлення і продаж продукції (послуг, робіт) на досліджуваному підприємстві. Складові технологічного середовища:
патенти, авторські свідоцтва, раціоналізаторські пропозиції;
науково-технічні розробки, звіти з науково дослідницьких робіт, проектні розробки, інжинірингові роботи;
інформація і технічні засоби й оброблення, системи технологій у різних сферах життєдіяльності людей, потенціал науково-дослідних, проектно-конструкторських, дослідницьких, інжинірингових організацій.
На жаль широкі можливості технологічного середовища в Україні використовуються вкрай недостатньо. А в зв'язку зі значною еміграцією вчених і висококваліфікованих фахівців у західні країни існує реальна загроза різкого погіршення технологічного середовища. Тому політикам і бізнесменам, які мають відповідні можливості, хотілось би висловити таку рекомендацію "Утримуйте висококваліфікований персонал в Україні, навіть якщо для них сьогодні немає відповідної роботи. Адже завтра, коли доведеться вам вести конкурентну боротьбу на світових ринках, знайти і залучити до своїх організацій висококваліфікованих фахівців буде коштувати дорожче".
Щодо економічного середовища ПАТ «Універмаг Україна», то воно включає діяльність усіх організацій у сфері бізнесу.
Складові економічного середовища:
інфраструктура економіки;
транспорт, комунікації;
енергетичні ресурси;
характеристика виробничої продукції (послуг, робіт), валовий національний продукт;
стан економіки і показники її розвитку (кризові явища, інфляційні процентні ставки та ін.);
склад і структура фінансово-банківської системи;
державні та місцеві органи регулювання економіки;
податкова політика, пільги, штрафи, санкції.
Економічне середовище України перебуває в кризовому стані. Навряд чи спроможна Україна самостійно, без іноземних інвестицій подолати кризу і здійснити структурну перебудову.
Екологічне середовище характеризує природне оточення організації, що являє собою, з одного бокову, джерело певних ресурсів (земля, корисні копалини, сонячне світло, повітря, вода тощо), а з іншого бокові - простір, до якого надходять результати діяльності організації. Екологічне середовище: