Теоретична сутність соціальної відповідальності та її види
Зрозуміло, що ці та інші японські етичні норми та принципи не можуть у незмінному вигляді переноситись на нашу практику. У нас інше оточуюче середовище, та й менталітет українського народу не схожий з японським [55, с. 28].
Але очевидно і те, що гуманізм менеджменту, виховання культури колективізму, відповідальності, охоплення систематичним навчанням усіх верств населення і ін. не можуть не стати предметом детального вивчення вітчизняних менеджерів та інших спеціалістів.
Особливе місце у підприємницькій діяльності вітчизняних бізнесменів повинна зайняти соціальна відповідальність. Вона являє собою свідоме ставлення суб'єкта соціальної діяльності (соціальної групи, особи) до вимог соціальної необхідності, розуміння наслідків своєї діяльності. В залежності від суб'єкта діяльності можна також виділяти відповідальність економічну, політичну, правову, моральну та ін.
Відповідальність є формою вираження діалектики свободи соціальної необхідності, пізнання якої створює умови для соціальне значущого вибору і, таким чином, становить передумову відповідальності, її регулятивно-організуючої функції. Свою регулятивно-організуючу функцію відповідальність здійснює в усіх сферах діяльності і на всіх рівнях менеджменту.
Під впливом соціальних (суспільних) рухів, таких як боротьба за громадські права, свободу жінок, захист оточуючого середовища (інвайроменталізм) нині помітно зросла соціальна відповідальність підприємств.
Можна вести мову про три основні форми соціальної відповідальності: за чистоту навколишнього середовища, перед найнятими на роботу жінками і представниками національних меншин та перед споживачами.
Підприємницька діяльність повинна вестись з таким розрахунком, щоб мінімізувати забруднення навколишнього середовища. Це стосується задимлення міст та інших населених пунктів, випадання кислотних дощів, невмілого використання добрив і пестицидів, забруднення відходами життєдіяльності людини і ін. [52, с. 87].
На кожному робочому місці повинні створюватися сприятливі санітарно-гігієнічні і соціально-психологічні умови діяльності, відповідно до високого наукового і технічного розвитку суспільства.
У творах відомих письменників XIX ст. (в Англії - Чарльза Діккенса, в Росії - Максима Горького, в Україні - Михайла Коцюбинського) описані страхітливі умови праці і життя робітників.
Підприємства, комерційні та інші організації повинні поважати угоди, укладені із профспілками, що виступають від імені робітників та службовців, суворо дотримуватися трудового законодавства, що діє в країні.
Коли мова йде про соціальну відповідальність, у США полюбляють вживати вислів: "роби прибуток і слухайся (підкоряйся) законам".
При структурній перебудові і реорганізації підприємств часто вивільняються люди, і обов'язком керівництва є сприяння їх працевлаштуванню, здійснення перекваліфікаційних профам, надання допомоги працівникам в одержанні нової професії і ін.
Підприємства повинні надавати однакові можливості при прийомі на роботу, просуванні по службі усім незалежно від національності, віросповідання, партійної приналежності, статі і ін. Поки що на ринку праці краще оплачується робота чоловіків, особливо вищого ешелону влади.
Менеджери вважаються відповідальними за виживання підприємства, продовження строку його існування за рахунок розвитку і розширення, реалізації довгострокових соціальних програм та задоволення численних потреб працюючих, але так, щоб це не ставило під загрозу досягнення стратегічних цілей підприємства.
Деякі американські компанії (Муд Їнк, Норвестечн Мютюлл Лайф Іншуаренс.) збільшують тривалість відпустки для робітників після десятирічного строку роботи до 7 тижнів, вводять безкоштовні щоденні обіди.
В компанії Тайм Варнер Їнк введено порядок, за якого, якщо робітник працює після восьмої години вечора, компанія оплачує йому таксі додому, де б він не мешкав, а компанія Проктер енд Гембл надає фінансову допомогу робітнику, який хоче усиновити дитину. Компанія Ніссан Плант після річного стажу роботи встановлює для робітників пільгову ренту, яка в Детройті можлива тільки для вищих менеджерів. За невисоку місячну платню робітник може взяти в ренту новий автомобіль "Ніссан". Рента покриває ремонт, податки, ліцензію та страховку, а робітник платить лише за пальне [51, с. 45].
Основним обов'язком уряду перед підприємництвом і суспільством є розробка правил, згідно з якими підприємство розвивало б свою діяльність не на шкоду, а на користь суспільству.
Потрібні чіткі нормативи і правила, які б дали змогу звести до мінімуму конфлікти між прагненнями підприємця до прибутку і соціальною відповідальністю. Прагнення підприємств до швидкого збільшення прибутків може привести до скорочення ресурсів на програми, обумовлені соціальною відповідальністю.