Особливості функціонального управління підприємствами невиробничої сфери
Комерція (від лат. commercium - торгівля) - діяльність, пов’язана з реалізацією товарів та наданням послуг покупцям. Діяльність торговельних підприємств пов’язана перш за все із задоволенням потреб людей, піддається впливу множини факторів і охоплює дуже широкий спектр питань організаційно-технологічного, економічного і фінансового характеру, що потребує повсякденного вирішення.
В сучасних умовах комерція виступає як вид торговельного підприємства або бізнесу, але бізнесу благородного, того бізнесу, котрий лежить в основі будь-якої цивілізованої ринкової економіки.
Питання вмілої і грамотної комерційної діяльності в торгівлі та інших галузях господарювання в умовах переходу до ринкових відносин набули включну актуальність. Комерційні операції все більш стають об’єктом праці багатьох категорій торгових працівників, включаючи маркетингові і комерційні служби торгових, виробничих і невиробничих організацій різних форм власності, підприємств сервісного обслуговування, відділів збуту виробничих і спільних підприємств, в акціонерних господарських товариствах, на товарних біржах, та інших комерційних структурах, як внутрішньоекономічної так і зовнішньоекономічної сфер діяльності.
Слід мати також на увазі і те, що комерційна діяльність в торгівлі, як самостійної галузі народного господарства представляє собою велику сферу оперативно-організаційної діяльності торговельних підприємств, спрямовані на здійснення процесів купівлі-продажу товарів, надання послуг для задоволення попиту населення і отримання на цій основі прибутку.
Складовими елементами управління комерційною діяльністю підприємств є:
· вивчення і прогнозування попиту населення відповідного регіону на товари і послуги;
· вивчення ринку збуту товарів та послуг;
· вивчення і аналіз можливих джерел надходження (закупки) товарів та послуг;
· організація раціональних господарських (комерційних) зв’язків з виробниками товарів, включаючи заключення відповідних взаємовигідних договорів (угод);
· організація обліку і постійного контролю за виконанням договірних обов’язків щодо поставки товарів та ін.
Крім цього, управління комерційною діяльністю в торговельних підприємствах включає: 1) формування оптимального асортименту товарів та послуг відповідного до попиту споживачів; 2) організація реклами товарів та послуг, що надаються споживачам; 3) продаж товарів споживачам та надання відповідних послуг (доставка товарів по вказаному адресу покупцям, установка, наладка, консультації по експлуатації техніки та ін; 4) розрахунок за товари та послуги; 5) управління товарними запасами, що створюються на підприємствах для безперебійної торгівлі тощо.
До особливостей менеджменту у торгово-комерційній діяльності відноситься те, що організація комерційної діяльності в умовах ринкових відносин будується на основі принципу повного рівноправ’я торгових партнерів по закупці товарів і їх постачанні, господарської самостійності виробників (постачальників) і покупців, суворої матеріальної і фінансової відповідальності сторін за виконання зобов’язань.
Специфіка управління комерційною діяльністю в підприємстві торгівлі полягає і в тому, що його управлінських апарат, на відміну від промислових підприємств, займається, переважно тільки залученням в товарообіг продукції підприємств - виготовлювачів різних форм власності і різних організаційно-правових структур, постачальників-посередників, громадян, що займаються індивідуально-трудовою діяльністю, зарубіжних постачальників та інших джерел.
Це вимагає від комерційних служб підприємств торгівлі постійного вивчення і приготування ємкості регіональних і товарних ринків, інтенсивного розвитку і удосконалення рекламно-інформаційної діяльності, координації закупівельної роботи постачальників і споживачів продукції та послуг.
Управлінський комерційний апарат торговельного підприємства має активізувати організацію розширення сфери зовнішньоекономічної діяльності з використанням різноманітних форм економіко-фінансових зв’язків (бартер, кліринг, розрахунки у вільно конвертованій валюті та ін.). Для цього комерційним працівникам необхідно добре знати свій економічний район і його природні ресурси, реально оцінювати стан промисловості, сільського господарства, виробничі можливості і асортимент виробів, що виготовляються на промислових підприємствах. Для вивчення виробників (постачальників) товарів і їх потенційних можливостей комерційний апарат управління торговельних підприємств повинні постійно приймати участь в роботі товарних бірж, оптових ярмарок, виставок-продаж і виставок-перегляду зразків кращих і нових виробів, слідкувати за рекламними об’явами по радіо і телебаченню, в газетах і журналах, бюлетенях попиту і пропозицій, біржовими повідомленнями, за проспектами, каталогами і т.п.