Особливості функціонального управління підприємствами невиробничої сфери
Метою управління формуванням товарного асортименту є максимальне задоволення попиту обслуговуємих покупців і забезпечення на цій основі високого рівня прибутковості підприємства.
Для того, щоб сформувати оптимальний асортимент товарів і послуг в підприємстві, які необхідні споживачам потрібно спочатку вивчити їх попит та здійснити його прогнозування
Виконання функцій щодо вивчення, прогнозування та формування асортименту товарів і послуг в підприємствах торгівлі покладені на менеджерів та спеціалістів функціональних відділів (служб) маркетингу (торгові відділи), товарних секцій та інших категорій працівників підприємств.
Асортиментну і внутрішньо групову структуру відображають відомості про реалізацію і запаси товарів, а також відомості про незадоволений попит. Для визначення попиту на той чи інший товар організують облік реалізації товарів і запасів по широкій номенклатурі товарного асортименту, реєструють незадоволений попит і вимоги покупців щодо якості окремих видів і різновидів товарів. Враховуючи те, що в підприємствах торгівлі, особливо у середніх і великих, нараховуються десятки тисяч різновидностей, товарів в сучасних умовах для обліку руху такого великого асортименту товарів використовується комп’ютерна техніка (ЕОМ). В розвинених країнах по більшій частині продовольчих товарів на кожній товарній одиниці нанесений єдиний універсальний товарний штриховий шифр (код), який служить ідентифікатором товару. По непродовольчим товарам використовуються спеціальні етикетки, пристосовані для автоматичного зчитування. За допомогою касових терміналів в підприємствах торгівлі забезпечується автоматичне зчитування шифру і запис повної характеристики товарів.
Відомості про реалізацію товарів по телефонним (телетайпним, телеграфним) каналам зв’язку передаються в обчислювальний центр торгової компанії (об’єднання). Така система збору і обробки інформації забезпечує повне і оперативне вивчення реалізованого попиту і дозволяє закупівельникам торгової фірми подавати постачальникам товарів разові знаки високої якості на постачання товарів в повній відповідальності з розмірами продажу та запасами, які є.
У малих підприємствах торгівлі можуть використовуватися неавтоматизовані методи обліку внутрішньогрупової структури реалізованого попиту. Для такого обліку продажу товарів використовуються матеріали інвентаризацій для визначення фактичного продажу окремих товарів за великі періоди і виявлення середньодобових оборотів по продажу, оперативні відомості про запаси і надходження товарів, облік реалізації по товарним чекам або товарним ярликам і деякі інші методи.
Управління процесом формування асортименту товарів в підприємствах торгівлі передбачає виконання наступних видів робіт (рис. 10.).
Рис. 10. Види робіт по здійсненню процесу формування асортименту товарів в підприємствах торгівлі
В управлінні процесом формування асортименту товарів в підприємствах торгівлі необхідно дотримуватися наступних принципів:
· забезпечення асортименту товарів у відповідності з попитом, що пред’являється визначеним контингентом споживачів;
· визначений асортимент товарів повинен передбачати комплексне задоволення попиту відповідних споживачів;
· забезпечення достатньої ширини і глибини асортименту. Під шириною асортименту розуміють число товарних груп і підгруп, а під глибиною - число різновидів товарів по окремим споживачам або якісним ознакам;
· забезпечення стійкості асортименту, що передбачає стабільну наявність у продажі визначеного переліку товарів на протязі всього періоду роботи підприємства;
· визначений асортимент товарів повинен забезпечувати відповідний рівень рентабельності роботи підприємства.
На управління процесом формування товарного асортименту в підприємствах торгівлі впливають такі основні фактори:
Рис. 11. Основні фактори, які впливають на управління процесом формування товарного асортименту в підприємствах торгівлі