Особливості функціонального управління підприємствами невиробничої сфери
Оперативними операціями в управлінні торговельно-технологічним процесом в торговельному підприємстві є продаж товарів і обслуговування покупців (ознайомлення покупців з товарами і послугами, що надаються; надання допомоги покупцям у виборі товарів (консультація); розрахунок з покупцями за продані товари; доставка товарів за вказаною покупцем адресою (за бажанням покупця), здача виручки в центральну касу підприємства (в банк) та ін.
Всі інші операції та процедури торговельно-технологічного процесу на підприємстві торгівлі є допоміжними, вони створюють необхідні умови для успішного здійснення процесу продажу товарів і обслуговування покупців, від рівня їх виконання залежить не тільки якість і культура обслуговування, але і досягнення загальної мети діяльності підприємства.
Першою технологічною операцією на роздрібному торговельному підприємстві є прийомка товарів по кількості і якості. Прийомка розпочинається з розвантаження автотранспорту, для чого використовують електророзвантажувальні механізації.
В сучасних великих підприємствах роздрібної торгівлі рипу “Універсам”, “Гастроном”, “Універмаг” розвантаження здійснюється в критих дебаркадерах, що мають декілька розвантажувальних місць для одночасної прийомки декількох автомашин. Тут же або на спеціально відведеній площі підприємства здійснюється першопочаткова прийомка товарів по кількості і якості шляхом розкриття тари і перевантаження (перерахунку) товарів. Одночасно перевіряють і їх якість.
Управління операцією прийомки товарів повинно забезпечити оперативне надходження товарної маси в оптимально короткі строки, до місць їх продажу, гарантуючи високу їх якість. Прискоренню процесу прийомки товарів в підприємствах торгівлі сприяє механізація і автоматизація розвантажувальних робіт, комплексна комп’ютеризація операцій щодо оформлення супроводжувальних транспортних документів, їх облік та здійснення розрахунків за товари, що поступили на підприємство.
Після прийомки товарів по кількості і якості та відповідного документального оформлення, в залежності від їх особливостей, методів продажу, що застосовуються на підприємстві, здійснюють операції по підготовці їх до продажу (маркування, фасування, комплектування тощо), та переміщення в місця їх реалізації або зберігання.
Рис 9. Схема торговельно-технологічного процесу в підприємствах роздрібної торгівлі, що реалізують продовольчі товари за методом самообслуговування
Примітка: 1. При надходженні фасованих і нефасованих товарів в транспортній тарі
. При надходженні фасованих товарів в контейнерах
. При реалізації товарів традиційним методом (через продавців).
Досвід показує, що найбільш складною і трудомісткою операцією в управлінні торгово-технологічним процесом, наприклад в універсальних підприємствах по реалізації продовольчих товарів є підготовка їх до продажу: фасування круп, макаронних виробів, муки, цукру, кондитерських виробів, масла вершкового, жирів, м’ясної і рибної кулінарії та інших товарів.
Торгівля попередньо розфасованими товарами дозволяє суттєво прискорити процес їх реалізації та підвищити культуру обслуговування покупців.
Але як показав багаторічний досвід фасування товарів навіть у великих підприємствах роздрібної торгівлі таких як “Універсам”, виконання цих операцій не приносить бажаного ефекту, тому що вони здійснюються переважно вручну, що потребує великих витрат праці. Оснащення же підприємств фасувальними автоматами не дозволяє використовувати їх в повній мірі із-за невеликого об’єму робіт. Тому фасування більшості продовольчих товарів повинно здійснюватися промисловими підприємствами-виробниками товарів (постачальниками). Безпосередньо на підприємствах роздрібної торгівлі доцільно фасувати тільки деякі гастрономічні товари, в залежності від особливостей їх фізико-хімічних властивостей, термінів зберігання, частоти споживання, сезонності, ціни та попиту на визначені
Виконання місії і досягнення визначених цілей будь-якого торговельного підприємства залежить від рівня управління процесами формування товарного асортименту та надання послуг споживачам.
Управління процесом формування товарного асортименту та надання послуг покупцям в підприємствах торгівлі передбачає добір для реалізації різноманітних груп товарів, їх видів і різновидностей, диференційованих по певним ознакам.