Особливості функціонального управління підприємствами невиробничої сфери
Рис. 8. Види процесів, що здійснюються на торговельному підприємстві
Технологічні процеси пов’язані з рухом товару як споживчої вартості і є продовженням процесу виробництва в сфері обігу (транспортування, розвантаження, прийом, укладка, зберігання, упаковка, фасування, розпакування, підсортування та ін.).
До комерційних процесів відносяться ті процеси, що пов’язані зі зміною форм вартості, тобто з купівлею і продажем товарів. Так, до комерційних процесів в підприємствах торгівлі відносяться і такі торгові процеси, які забезпечують існування операцій купівлі і продажу товарів (вивчення і прогнозування попиту і кон’юнктури ринку, визначення потреби в товарах і послугах, дослідження джерел надходження товарів, заключення договорів (угод) на поставку товарів, рекламування товарів і послуг, продаж товарів безпосереднім споживачам та надання дострокових послуг тощо).
Управління торгово-технологічним процесом на підприємстві торгівлі включає послідовне виконання його відповідним персоналом визначених операцій щодо: 1) вивчення і прогнозування попиту і кон’юнктури ринку; 2) визначення потреби в товарах і послугах; 3) дослідження джерел надходження товарів (виробників та їх посередників); 4) заключення договорів (угод) на поставку товарів; 5) рекламування товарів і послуг; 6) транспортування (доставка) товарів; 7) розвантаження зовнішнього транспорту; 8) прийомка товарів, по кількості і якості; 9) переміщення товарів в місця їх підготовки до продажу (або короткотермінового зберігання); 10) переміщення підготовлених товарів до продажу в місця їх реалізації; 11) викладка товарів на обладнанні; 12) ознайомлення покупців з товарами та послугами, що надаються; 13) консультація покупців про товари і послуги; 14) вибір і відбір товарів покупцями; 15) доставка покупцями вибраних товарів до вузла розрахунку; 16) розрахунок за відібрані товари; 17) упаковка товарів.
Кількість операцій, що виконуються персоналом підприємства по здійсненню управління від наступних факторів:
· типу підприємства;
· форм реалізації товарів;
· асортименту реалізуємих товарів;
· ступеню готовності товарів до продажу;
· влади;
· ритмічності і об’єму поставок;
· упаковки товарів і тари-обладнання, що застосовується;
· рівня механізації трудомістких процесів;
· розміру і планування торгових залів та неторгових приміщень;
· рівня професіоналізму комерційного персоналу підприємства та ін.
Метою управління торговельно-технологічним процесом на торговельному підприємстві є доведення товарів належної якості до безпосередніх споживачів (покупців) з мінімальними витратами всіх ресурсів та отримання визначеного прибутку.
Особливістю торгового процесу в торговельному підприємстві є те, що предметом праці тут є не тільки товари, але й споживачі (покупці). Персонал торговельного підприємства здійснює продаж товарів і обслуговування покупців, а покупці приймають участь в здійсненні окремих операцій в торговельному процесі (здійснюють покупки).
Щодо технологічного процесу, в торговельних підприємствах, то він здійснює відповідним персоналом підприємства обробка товарних потоків. Тут здійснюється відповідним персоналом підприємства обробка товарних потоків, починаючи з надходження товарів на підприємство і закінчуючи повною їх підготовкою до продажу.
В теперішній час в залежності від споживчих якостей товарів, ступеню їх готовності до продажу, прийнятої системи доставки товарів на підприємство і методів їх реалізації, розрізняють три основні схеми торговельно-технологічного процесу.
Найбільш складною, але частіше всього застосовується, є схема, що включає: 1) розвантаження товарів з автотранспорту; 2) прийомка їх по кількості і якості; 3) короткотермінове зберігання; 4) підготовка до продажу; 5) продаж.
Друга схема торговельно-технологічного процесу включає: 1) розвантаження товарів з автотранспорту; 2) прийомку їх по кількості і якості; 3) зберігання; 4) продаж.
Третя схема передбачає: 1) розвантаження товарів з автотранспорту; 2) прийомку по кількості і якості; 3) продаж товарів. При цьому слід мати на увазі і те, що в підприємствах торгівлі, що застосовують традиційний метод продажу (через продавця), процес обслуговування покупців більш складний, ніж в підприємствах самообслуговування. Застосування якої небудь однієї схеми торговельно-технологічного процесу в межах одного підприємства. В теперішній час зустрічається у вітчизняних підприємствах дуже рідко (лише в деяких малих, приватних і спеціалізованих підприємствах). Як правило, в підприємствах роздрібної торгівлі по реалізації переважно продовольчих товарів, і в першу чергу в універсальних, одночасно діють всі три схеми. Структура і послідовність виконання операцій і процедур різних варіантів торговельно-технологічного процесу в підприємствах по продажу торговельних товарів наведено на рис. 9.