Методичні підходи щодо планування професійного розвитку посадових осіб митної служби
професійний посадовий персонал митниця
План розвитку кар’єри посадової особи є основою для її переміщення, направлення на навчання, висунення певних вимог до працівника (з однієї сторони) та будування конкретної моделі професійної діяльності самим працівником (з іншої сторони).
При складанні плану розвитку службової кар’єри враховуються загальні критерії для зарахування до кадрового резерву на керівні посади в митній службі України, визначені Положенням про систему організації роботи з кадровим резервом митної служби України, затвердженим наказом Держмитслужби від 05.12.03 №837.
План розвитку службової кар’єри підписується посадовою особою, яка його склала, погоджується керівником кадрового підрозділу та затверджується керівником підрозділу [14].
На період здійснення наставництва працівник за участю наставника складає індивідуальний план роботи, в якому має бути передбачено:
· вивчення структури митної служби та митного органу;
· ознайомлення з історією митного органу;
· вивчення положень основних законодавчих актів з митної справи;
· нормативних документів, які регламентують діяльність відповідного підрозділу;
· засвоєння професійної термінології;
· детальне опрацювання посадової інструкції;
· отримання необхідних практичних навичок у роботі.
При складанні працівником індивідуального плану роботи можуть використовуватися рекомендації Спілки ветеранів митної служби України та їх відділень.
Окрім того, кожен державний службовець складає особистий план роботи на рік (див. табл. 1.3). Виконання цього плану перевіряється у ході співбесіди при щорічному оцінюванні діяльності державного службовця. За результатами співбесіди складається план роботи на наступний рік [12].
Таблиця 1.3. Форма особистого плану роботи на 20 рік
№ з\п |
Назва завдання |
Термін виконання |
Результат оцінювання | |
Державним службовцем |
Безпосереднім керівником | |||
Професійному навчанню як одному із основних напрямів професійного розвитку посадових осіб в органах митної служби приділяється значна увага.
З метою оновлення професійних знань, постійного підвищення професійного рівня особового складу та забезпечення митних органів працівниками, здатними успішно виконувати свої службові обов`язки, у рамках системи професійної підготовки здійснюються:
· підготовка й перепідготовка (надання другої вищої освіти) фахівців за освітніми та освітньо-кваліфікаційними рівнями;
· підвищення кваліфікації працівників митних органів (у тому числі працівників, уперше прийнятих на державну службу в митних органах, кадрового резерву);
· професійне навчання працівників митних органів без відриву від роботи;
· підготовка наукових і науково-педагогічних кадрів.
Весь особовий склад митних органів України охоплений навчанням без відриву від роботи. Цьому виду підвищення кваліфікації приділяється найбільша увага.
Завдання й зміст системи професійної підготовки визначаються Законами України «Про освіту», «Про вищу освіту», «Про державну службу», Митним кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, а також Положенням
про систему підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації особового складу митної служби України і відображаються в навчальних планах і програмах.
Основним завданням навчання цього виду є підвищення професійного, загальноосвітнього, культурного рівня працівників. У навчальних програмах передбачається:
· вивчення нормативно-правових актів з митної справи, вироблення єдиного підходу до трактування та практичного застосування цих документів;