Вдосконалення системи менеджменту підприємства
Згідно з чинним законодавством витрати на реалізацію інвестиційних проектів з розвитку і модернізації основних фондів можуть бути здійснені тільки за рахунок прибутку після його оподаткування. Водночас існує проблема цільового використання амортизаційних відрахувань, що входять до складу собівартості, їх використання ніде і ніяк не регламентується.
Діюча система ціноутворення не стимулює процес інвестиційних надходжень у комунальну інфраструктуру. Навіть за умови добре прорахованого інвестиційного проекту головні ризики будуть пов'язані з діючою системою управління підприємством та тарифним регулюванням, процедура якого непрозора та незрозуміла потенціальному інвестору.
В КП "ІФВЕТП” також проблематичним залишається питання тарифів, які відшкодовують на сьогодні тільки 90% витрат, а також той факт, що у тарифи не було закладено інвестиційну складову, тому підприємство відчуває труднощі з проведенням робіт за власні кошти. В такій ситуації для своєчасного проведення необхідних робіт по реконструкції і будівництву об’єктів необхідно або збільшити фінансування з бюджету, або ввести у тарифи інвестиційну складову, щоб підприємство мало змогу виконувати ці роботи за власні кошти. Оплата споживачами заборгованості за минулі роки, незважаючи на заходи, що застосовуються до боржників, хоча і вище 100% (% збору коштів до нарахування у ІІІ кв. 2009 р. склав 122%, у ІV кв. - 108%), однак є недостатньою для того, щоб підприємство не відчувало кризи з необхідними проплатами.
Для фінансової стабілізації галузі потрібно по-перше - збільшення обсягів обігових коштів підприємств, по-друге - скорочення непродуктивних витрат. На цьому другому напрямі спинюся докладніше.
Слід зазначити, що зростання собівартості одиниці послуг, збільшення непродуктивних витрат та втрат у мережах, нецільове спрямування амортизаційних відрахувань, зниження ефективності використання матеріальних і трудових ресурсів стали негативними тенденціями, що погіршують фінансовий стан підприємств. І тут є ще значні невикористані резерви.
З метою оцінки ефективності господарювання тепло - та водопостачальних підприємств був проведений аналіз структури витрат операційної діяльності за статтями калькуляції, а саме: виробнича собівартість, адміністративні витрати, витрати на збут, інші операційні витрати, не пов'язані з виробничою діяльністю.
Однією з причин збільшення обсягів управлінських витрат та витрат, не пов'язаних з виробничою діяльністю, є відсутність ефективного контролю з боку місцевих органів влади, на цьому фоні процвітає безгосподарність та свавілля керівників підприємств, нераціональне використання обігових коштів.
Упродовж останніх років намітилась стійка тенденція до зростання чисельності працюючих на водо - і теплопостачальних підприємствах, яке відбувається на фоні падіння обсягів виробництва послуг, що свідчить про низьку ефективність використання трудових ресурсів.
Наведемо дані щодо середньої чисельності персоналу водопостачальних підприємств у розрахунку на тисячу споживачів послуг: у Молдові - 4,48, у Росії - 4,61, в Україні - 5,65, у тому числі в КП "ІФВЕТП” 4,7, у США - 0,6 осіб.