Вдосконалення системи менеджменту підприємства
Аналіз чисельності окремих категорій працюючих вказує, що для всіх підгалузей характерним є зростання питомої ваги інженерно-технічних працівників у загальній кількості працівників. Чисельність адміністративно-управлінського апарату, ІТР і службовців складає близько 19% у тому числі в КП "ІФВЕТП” 18%, від загальної чисельності працівників, їх зарплата у півтора рази вища, ніж у робітників, у тому числі в КП "ІФВЕТП” в 1,48 рази.
За матеріалами контрольно-ревізійного управління майже на всіх перевірених підприємствах виявлено фінансові порушення на загальну суму 1,1 млрд. грн.
Найпоширенішими з них є втрати фінансових і матеріальних ресурсів, порушення податкового законодавства та державної дисципліни цін, завищення фактичної собівартості послуг, боргових зобов'язань та обсягів наданих послуг. Масового характеру набули випадки неоприбуткування у бухгалтерському обліку вартості активів, розбазарювання та розкрадання матеріальних цінностей.
Щороку підприємства водо - і теплопостачання сплачують понад 20 млн. грн. штрафів та пені, у тому числі в КП "ІФВЕТП” 0,93 млн. грн., що становить 4,65%.
Однією з причин є те, що через недостатність обігових коштів несвоєчасно сплачується бюджетна заборгованість з ПДВ. Проте зазначені витрати - це переважно грошові стягнення державними контролюючими органами, пов'язані з порушенням певних вимог законодавства, які допущені посадовими особами комунальних підприємств. Рідко такі витрати відшкодовуються за принципом індивідуальної відповідальності.
За підсумками роботи у 2002 році підприємствами тепло - та водопостачання сплачено близько 40 млн грн. податку на прибуток, у тому числі в КП "ІФВЕТП” 0 млн. грн., не зважаючи на те, що майже всі вони працюють збиткова. Аналіз причин такої ситуації дозволив зробити такі висновки.
На підприємствах є непродуктивні витрати, які, крім того, що відволікають кошти з виробництва, підлягають оподаткуванню. В основному це адміністративні витрати в частині перевищення норм, встановлених податковим законодавством, представницькі витрати, благодійні внески неприбутковим організаціям, витрати на відрядження працівників, матеріальна допомога, витрати на експлуатацію легкових автомобілів, штрафи і пені, утримання об'єктів соціальної інфраструктури.
На основі статистичної звітності, з урахуванням показників технічного і фінансово-економічного стану, проведено аналіз роботи підприємств галузі і в таблиці наведено рейтинг регіонів за підсумками роботи 9 місяців минулого року.
Перші місця у рейтингу займають Сумська область, м. Севастополь, Волинська, Полтавська, Рівненська області, які досягли найкращих технічних показників щодо ефективного використання основних фондів, зменшення втрат у мережах, збільшення рівня обладнання лічильниками. У цих областях відбулися значні зрушення у фінансовому стані підприємств; найвищі рівні відшкодування витрат тарифами, відповідно покращився стан розрахунків зі споживачами послуг та енергопостачальниками. Що характерно - ці ж регіони були кращими і за підсумками 2002 року.
Останні місця займають Херсонська, Закарпатська, Харківська і Луганська області. Так, наприклад, теплопостачальні підприємства Сумської області мають термін кредиторської заборгованості 85 днів при середньому рівні по Україні - 418 днів, у тому числі в КП "ІФВЕТП” 504 дня, у Луганській області термін розрахунків з кредиторами становить 708 днів.