Методичний інструментарій управління поточним функціонуванням операційної системи
Процеси прийняття рішень лежать в основі будь-якої цілеспрямованої діяльності операційного менеджера. Оптимальні рішення допомагають досягти мети за мінімальних витрат трудвоих, матеріальних і сировинних ресурсів. Тому джуе важливим в операційеому менеджменті є вибір критерію оптимальності й обмежень, що враховують, як правило, ресурсні та виробничі можливості операційної системи.
Саме для реалізації ключових функцій операційного менеджменту використовуються методи операційного менеджменту, тобто засоби приведення цих функцій до виконання. Виокремлюють чотири основні групи таких методів: організаційні, адміністративні, економічні, і соціально-писахологічні, проте існують і інші методи (балансові, бюджетні, сітьові).
Суть організаційних методів полягає в тому, що перш ніж та чи інша діяльність буде здійснюватись, вона повинна бути правльно організована: спроектована, націлена, регламентована, нормована, забезпечена необхідними інструментами, що фіксують правила поведінки персоналу в різних ситуаціях. Ці методи передують самій діяльності, створюють для неї необхідні умови, а відповідно є пасивними, створюючи базу для інших груп активних методів.
Адміністравтивні методи зводяться насамперед до відкритого примусу людей до тієї чи іншої діяльності або для створення можливостей для такого примусу.
Економічні методи управління появились на початку ХХ століття завдяки зуисллям інженера Ф.Тейлора. Ці методи передбачають побічний вплив на об’єкт. Виконавцю вказується лише цілі та загальна лінія поведінки, в рамках яких він самостійно шукає найсприятливіші для нього шялхи їх досягнення. В основі цих методів знаходиться економічна заікавленість працівника. Тому економічні методи вигідні для фірми тим, що всоєчасне і якісне виконання своїх обов’язків працівником всебічно винагороджується. Соціально-психологічні методи операційного менеджменту зводяться до двох основних напрямів:
· формування сприятливого морально-психологічного клімату в колективі, який сприяє більшій віддачі при виконанні роботи за рахунок підвищення настрою людей;
· в виявлення та розвитку індивідуальних здібностей кожного, що довзоляє забезпечити мксимальну самореалізацію особистості у виробничому процесі.
В даному розділі ми лише розглянемо економіко-математичні і комплексні сучасні методи операційного менеджменту (рис. 1.3.1.)
поточний операційний система торговельний
Рис.1.3.1 Система методичного інструментарцію операційного менеджмента
Розглянемо кожен з цих методів докладніше.
).Лінійне програмування, як метод оптимізації в операційному менеджменті широко використовується для оптимізації обмежених ресурсів. Доцільне використання лінійного програмування в проектуванні прдукту (послуги), коли потрібно оптимізувати номенклатуру використовуваної сировини (або конкретних компонентів), аби їхній зміст не виходив за встановлені межі. Суть лінійного прогамування - у побудові системи рівнянь, що представляють собою обмеження, і пошуку такого рішення, яке б гарантувало максимальний прибуток. Математична модель лінійного програмування приймає вигляд функції (для якої отримують оптимальне значення), обмеження по запасу ресурсів, вимоги невід’ємності значень.