Методичний інструментарій управління поточним функціонуванням операційної системи
Складовими елементами «MRP» є: операційний план, список матеріалів, картка стану запасів та вихідні звіти. Операційний план містить інформацію про те, яку продукцію потрібно доставити споживачам і коли. Список матеріалів (СМ) включає описання замовлення та необхідних виробів для його виконання. Картка стану запасів (КСЗ) показує детальний звіт з наявних запасів, час, необхідний для підготовки, розмір партії, продавця тощо, а також вихідні звіти, які описують планові замовлення та перебіг їх реалізації, повідомлення про виконання замовлень передбачених планом, зміни в строках поставок, анулювання чи призупинка ще невиконаних замовлень, дані про стан запасів, звіти з планування, звіти з контролю виконання, звіти з відхилень.
Програми «MRP» переводять інформацію операційного плану в плани для всіх виробів залежного попиту. Іншими словами, збираючи дані про те, що і коли потрібно буде споживачам, програми генерують інформацію щодо термінів замовлення деталей, компонентів і матеріалів. Ця інформація потім може бути використана операційними менеджерами для розподілу як замовлень на придбання, так і внутрішніх замовлень на специфічні виробничі ресурси.
Взаємозв’язок елементів в системі «MRP» зображений на рисунку 1.
Рис. 1. Взємозв’язок елементів в системі «MRP»
Використовуючи оброблену інформацію операційного плану, програма «MRP» створює три типи документів: замовлення планових партій для передачі постачальникам; планові внутрішні замовлення для передачі робочим центрам в межах підприємства; звіти виключних випадків, де зазначається проблема, що потребує уваги представника системи планування і координування, наприклад, нестача матеріалів або запізнення поставки, яке загрожує вчасному виконанню замовлення. У таких випадках, працівник планової служби повинен визначити, як вирішити проблему і вжити відповідних заходів. Якщо проблему не можна вирішити, споживача необхідно повідомити про очікувану затримку.
До непрямих методів операційного менеджменту можна віднести системи управління якістю. Адже вони надають певності щодо управлінських систем і внутрішніх процесів постачальників.
Одним з таких прикладів методів щодо управління якістю є нагорода Болдріджа за якість, заснована у 1987 році. Вважається, що вона відіграє значну роль в поширенні практики управління якістю. Мета Нагороди Болдріджа - відзначити діяльність фірм, які досягли високої майстерності в управління якістю. Щоб отримати цю винагороду показники фірми повинні бути «добрими» і «відмінними» в ключових видах діяльності; фірма повинна підтримувати більшість трендів удосконалення рівня показників; фірма повинна бути наближена до найкращих компаній в «своєму роді».
Інша важлива подія в сфері управління якості це прийняття міжнародної організацією зі стандартизації стандартів ISO 9000, які є загальноприйнятими для більшості виробників світу. основна перевага ISO - це доступ до ринку, який вона надає.
Однєю з останніх розробок методичного інструментарію операційного менеджменту є прогрманий продукт "SAP", який у більшості випадків "SAP R/3", тут "R/3" - коротка узагальнена назва інтегрованої автоматизованої системи керування.R/3складається з набору модулів, які підтримують різні бізнеси-процеси й з'єднані між собою в масштабі реального часу: