Методичний інструментарій управління поточним функціонуванням операційної системи
співвідношення ринкової вартості продукції до її собівартості;
обсяги матеріально-технічних запасів і ризик їхнього змісту;
частота та швидкість оборотності запасів;
витрати на постачання:
питомі витрати ресурсів;
завантаження транспорту й устаткування;
витрати на оплату праці;
показники якості.
8) Одним з найпоширениших економічних методів операційного менеджменту є визначення економічного розміру замовлення. Економічний розмір замовлення (формула Вілсона, EOQ-модель) це модель , яка визначає оптимальний обсяг замовлення товару , що дозволяє мінімізувати загальні змінні витрати, пов'язані із замовленням і зберіганням запасів .
До основних припущень цього методу відносяться:
.Попит на продукт відомий;
.Час реалізації замовлення (поставки) відомий та постійний;
.Одержання товару відбувається миттєво;
.У моделі не враховуються гуртові знижки;
.Дефіцит не допускається;
Отже, економічний розмір замовлення визначається за наступною формулою
Де Q - оптимальний розмір замовлення;
· C - витрати розміщення замовлення (не залежить від величини замовлення);
· R - щомісячний попит на продукт;
· H - витрати зберігання одиниці товару на місяць;
Існує ще ряд методів операційного менеджменту, які відносять до сучасних ефективних методів організації операційної діяльності і є вартими нашої уваги. Серед них:
· Управління закупками, мінімізація складських запасів та встановлення довгострокових відносин з постачальниками (Just in time, kanban);
· планування матеріальних потреб (MRP);
· управління якістю (премія Болріджа, стандарт ISO 9000)
· SAP, програмне забезпечення типу клієнт-сервер;
Розглянемо кожен з сучасних методів докладніше.
Система "точно в строк" була розроблена компанією Toyota [6]. Вона наголошує на удосконаленні та спрощенні системи додавання вартості таким чином, щоб можна було починати видаляти матеріально-виробничі запаси з системи підприємства та решти ланцюга постачання. Система «Точно в строк» передбачає поставку нової партії запасів, що прибуває для обробки саме в той момент, коли обробка попередньої партії матеріалів завершена. Тобто, за такої системи відсутні будь-які пасивні одиниці, що очікують обробки [2].
З усуненням матеріально-виробничих запасів знищується елемент непевності постачання або операційна складність. При застосуванні цієї системи операційний процес залишається стабільним, незалежно від обсягу випуску в певний день. В цій системі кожен працівник відповідає за перевірку відповідності здійснюваних в системі операцій плановому перебігу операційного процесу і шукає шляхи вдосконалення.
Використання системи «точно в строк» передбачає впровадження системи «канбан». «Канбан» - це японське слово, що означає «картка»; в контексті розробки детального графіка, «канбан» - це просто сигнал про необхдінсть певних дій. Система «канбан» - це система розробки графіка перетягування: робота перетягуєтья вздовж системи додавнання вартості відповідно до сигналів кінцевих користувачів. Поки натупний споживач не використає матеріал, його виробництво і поповнення не буде зново санеціоновано.
Система планування матеріальних потреб («MRP») - це підхід щодо визначення оптимальної кількості товарів, що необхідна для виконання кінцевого замовлення. Тобто, ця система залежить від попиту на товар. Вона використовується у середовищі надання послуг на замовлення, в якій споживачі можуть визначити варіанти та графік постачання.