Методичний інструментарій управління поточним функціонуванням операційної системи
Оскільки не всі аналізовані процеси можуть бути представлені лінійним програмуванням, то дуже часто використовується квадратичне програмування. Квадратичним програмуванням називають завданням оптимізації цільових квадратичних функцій з лінійним обмеженням.
Одним з методів лінійного програмування є також - сикмлекс метод. Зараз для реалізації сисмплекс-матоду існує достатнє число стандартних програм, використовуваних в сучасних комп’ютерах.
). Нелінійне програмування, розглядає математичну модель, у якій використовуються нелінійні залежності. Типовими галузями застосвування нелінійного програмування є планування виробництва. Методів нелінійного програмування існує багато:
· класичний метод оптимізації (множники Лагранжа);
· метод прямого пошуку;
· градієнтний метод;
· метод Ньютона та його модифікації;
· оптимізація при нвявності обмежень;
В усіх завданнях лінійного і нелінійного програмування розгядаються випадки, коли ні вихідні дані, ні пошукові величини не залежать від часу. У таких задачах оптимальний план визнчається для одного етапу планування; тому вони одрежали назву одноетпаних.
). Динамічне програмування - розділ математичного програмування, у межах якого вивчаються багатокрокові процеси пошуку рішень, коли на кожному етапі оптимізують виключно один крок. У ході реалізації динамічного програмування визначається ряд рішень, що забезпечують оптимальний розвиток усього досліджуваного процесу, що залежить від часу загалом. Головна ідея методу динамічного програмування полягає в тому, що пошук точок оптимальних рішень цільової функції багатьох перемінних замінюють багаторазовим пошуком точок екстремумум одної перемінної або невеликого числа їх.
Розробник системи динамічного програмування Р. Беллман наголошує на тому, що обрані стратегії повинні бути оптимальні по відношенню до поточного стану системи. Адже принцип оптимальності стверджує, що оптимальне керування системою на кожному кроці не залежить від попередніх подій і визначається лише самим станом.
). Одним з найпоширеніших методів динамінчного програмування в операційному менеджменті є методи сітьового управління та планування (PERT і CPM). Даний метод відноситься до теорії керування великими системами і базуються на ідеї критичного шляху, оцінюванні і засобах аналізу. Він передбачає розподіл робіт за критеріми тривалості, норми ресурсів та послідовності їх виконання.
). У системах маосвого обслуговування розглядають черги і вирішуються питання щодо обслуговування ряду (потоку) вимог людей, приладів, подій. Прикладом систем масового обслуговування є черга у магазині. Таке явище, як черга в торговельному залі, суперечить операційному підходу, бо означає, що підприємство не бере від ринку все те, що ринок йому реально пропонує. Система масового осбслуговування має дві головні ознаки: обслуговуючий пристрій і чергу. Дані моделі існують двох типів: за конструкцією обслуговуючого пристрою (одноканальна, багатоканальна); за дисципліною черги. Найбільше розповсюджено правило: перший прийшов - перший обслуговуєшся, але даний метод розглядає й інші варіанти обслуговання. Нариклад за пріоритетом вимог, за відсутності черги тощо. При аналізі систем масового обслуговування намагаються оедржати такі характеристики: середню довжину черги, середеній термін обслуговування, середній час, за який обслуговуючий присрій не праціює.