Аналіз ефективності функціонування операційної системи підприємства ТОВ «Всесвіт-Люкс»
Коефіціцієнт оборотності товарних запасів відіграє важливу роль при аналізі ефективності функціонування операційної системи, адже від того, як швидко обертаються товари напряму залежить товарообіг і відповідно результат операційної системи. У ТОВ «Всесвіт-Люкс» даний коефіцієнт має тенденцію до зниження протягом 2006-2008 років. У 2006 році коефіцієнт оборотності товарних запасів становить 94 рази на рік, або 4 дні. Такий показник є достатньо високим для операційного циклу ТОВ «Всесвіт-Люкс» і пояснюється неповним роком функціонування дистрибутора у 2006 році. Саме тому у 2007 році даний показник значно зменшується до 7,18 разів. Таке різке зменшення коефіцієнту оборотності товарних запасів можна пояснити зменшенням обсягу відвантажень, а відповідно і зменшенням товарообороту у 2007 році на 73%, що демонструє значне зниження ефективності функціонування операційної системи у 2007 році. У 2008 році коефіцієнт оборотності товарних запсів збільшився до 11 разів, що більше ніж у 2007 році на 3,78 рази. Відповідно спостерігається збільшення товарообороту на 91% у 2008 році. Проте значення періоду обороту товарних запасів у розмірі 68 днів у 2008 році демонструє занадто повільне проходження товарних запасів по операційній системі, що знижує можливості дистрибутора у збільшенні продаж, підивщує витрати на зберігання і відповідно знижує ефективність операційної системи.
Іншим важливим аспектом аналізу ефективності функціонування операційної системи є визначення рівня ефективності процеса управління дебіторською заборгованістю.
Процесом щодо зниження дебіторської заборгованості займається торговельний представник. Приймаючи замовленння від клієнтів він стимулює клієнтів до погашення заборгованості вчасно та повідомляє юристу про перевищення допустимого строку кредитування. Інформацію про стан дебіторської забргованості торговельний представник отримує від відділу фінасів. Юрист приймає рішення про блокування поставок даному клієнту до погашенню кредиту. Кінцоевою контролюючою ланокю в процесі управління дебіторською заборгованістю є директор. Йому звітує юрист щодо стану деборської заборгованості та дій, що були виконанні для її зниження.
Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості (табл. 2.3.7.) у розмірі 31 рази за рік у 2006 році демонструє ефективну політику упраління запасами у ТОВ «Всесвіт-Люкс» протягом цього року. Даний показник зменшується до 7 разів у 2007 році і до 9 разів у 2008 році. Таке різке зменшення оборотності дебіторської заборгованості свідчить про появу неплатоспроможних клієнтів у дистрибутора та відсутність ефективної політики щодо управління дебіторською заборгованістю. У 2008 році період погашення дебіторської заборгованості в розмірі 53 дні можна пояснити кризовими явищами в країні і усклданенням процесу розрахунків, у зв’зку з падінням попиту на товар та неможливістю клієнтів погашати свої зобов’язання вчасно. Негативним для ефективності операційної системи є те, що збільшення дебіторської заборгованості призводить до збільшення товарних запасів, що пояснюється тим, що при відвантаженні товарів покупцям в кредит ТОВ «Всесвіт-Люкс» керується кредитною політикою, по якій не можна відвантажувати товар клієнтам, що мають прострочену дебіторську заборгованість вище певного рівня. Відповідно товарні запаси збільшуються. З іншого боку, дистрибутор не завжди додержується цього правила, щоб не погіршувати ситуацію з наявністю товару на відповідній території, а іноді й зовсім не втратити клієнта.
Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості має тенденцію до зменшення протягом 2006-2008 років з 29 разів у 2006 році до 3 і 4 разів відповідно у 2007 і 2008 році (табл. 2.3.7.). Це означає, що дистрибутор погашає свої зобов’язання перед постачальниками лише 4 рази на рік у 2008 році. Неспроможність погашати свої зобов’язання вчасно напряму пов’язано із збільшенням періоду погашення дебіторської заборгованості і відповідно відсутністю коштів на оплату кредитів. Отже, неефективне упраління дебіторською заборгованістю негативно впливає на ефективність функціонування операційної системи, адже знижує економічні вигоди ТОВ «Всесвіт-Люкс».
Відповідно до описаних показників погашення дебіторської і кредиторської заборгованості можна розрахувати операційний цикл ТОВ «Всесвіт-Люкс». У 2006 році операційний цикл в розмірі 27 днів демонструє ефективність операційної системи ТОВ «Всесвіт-Люкс», проте вартно не забувати що у 2006 році підприємство почало функціонувати не з початку року. У 2007 році операційний цикл збільшується до 202 днів,а у 2008 році даний показник становить 158 дня. Такий операційний цикл є занадто великим і демонструє неефективне управління операційною системою.