Послідовність вироблення стратегії підприємства
Вибір діяльності та Підприємства.
Ніяке підприємство не може успішно виживати в конкурентному середовищі, якщо воно не має чітко визначених орієнтирів, напрямків, які задають те, до чого воно прагне, чого воно хоче домогтися своєю діяльністю.
Цільовий початок в діяльності підприємства виникає тому, що підприємство - це об'єднання людей, які переслідують певні цілі. Люди створюють підприємства для того, щоб з їх допомогою вирішувати свої проблеми. Це означає, що з самого початку підприємства мають визначену цільову.
Далі, люди входять у підприємства для того, щоб за рахунок цього отримувати для себе результат. І це також додає підприємству певну цільову орієнтацію. Вкінці-кінців, люди із зовнішнього оточення (покупці, ділові партнери і т.п.), переслідуючи свої особисті цілі при взаємодії з підприємством.
Поняття місії підприємства.
При самому узагальненому і в той же час при самому поглибленому розумінні роль місії підприємства полягає в тому, що вона як би встановлює зв'язку, орієнтує в єдиному напрямку інтереси і очікування тих людей, які сприймають підприємство зсередини, і тих, хто сприймає підприємство ззовні .
Місія - це сформульоване твердження щодо того, для чого або з якої причини існує підприємство, тобто місія розуміється як твердження, що розкриває сенс існування підприємства, в якому виявляється відмінність даного підприємства від їй подібних.
Цільовий початок в діяльності підприємства виникає як відображення цілей і інтересів різних груп людей, так чи інакше пов'язаних з діяльністю підприємства та залучених в процес її функціонування. Основними групами людей, чиї інтереси впливають на діяльність підприємства, а, отже, повинні бути враховані при визначенні її призначення, є: власники підприємства, співробітники підприємства, ділові партнери підприємства, суспільство в цілому в першу чергу в ролі державних інститутів.
Місія підприємства повинна бути сформульована таким чином, щоб у ній обов'язково знаходило прояв поєднання інтересів цих груп людей.
Цілі формування місії.
Добре сформульована місія прояснює те, чим є підприємство і якою вона хоче стати, а також показує відміну підприємства від інших, їй подібних. Для цього в супроводжувальній місію її розшифровці повинні бути відображені:
Цільові орієнтири підприємства, які відображають те, на рішення яких завдань націлена діяльність підприємства, і те, до чого прагне підприємство у своїй діяльності в довгостроковій перспективі;
Сфера діяльності підприємства, відображає те, який товар підприємство пропонує покупцям, і те, на якому ринку підприємство здійснює реалізацію свого товару;
Філософія підприємства, що знаходить прояв в тих цінностях і віруваннях, які прийняті в підприємстві;
Можливості і способи здійснення діяльності підприємства відображають те, в чому сила підприємства, в чому її можливості для виживання в довгостроковій перспективі, яким способом і за допомогою якої технології підприємство виконує свою роботу, які для цього є ноу-хау і передова техніка.
Місія не повинна нести в собі конкретні вказівки щодо того, що, як і в які строки слід робити підприємству. Вона задає основні напрямки руху підприємства і ставлення підприємства до процесів і явищ, що протікають всередині і зовні її. Місія підприємства зазвичай виробляється її вищим керівництвом. Часто буває місія сформульована засновником підприємства. Для того щоб можна було реально вважати, що в підприємстві існує місія, необхідно, щоб сформульовані в положенні про місію затвердження розділялись якщо не всіма, то більшістю співробітників підприємства.
Види цілей підприємства.
Якщо місія задає загальні орієнтири, напрями функціонування підприємства, виражаються сенс її існування, то конкретний кінцевий стан, до якого в кожен момент часу прагне підприємство, фіксується у вигляді її цілей. Інакше кажучи, цілі - це конкретний стан окремих характеристик підприємства, досягнення яких є для неї бажаним і на досягнення яких спрямована її діяльність.
Цілі є вихідною точкою планування діяльності, цілі лежать в основі побудови відносин підприємства, на цілях базується система мотивування, яка використовується в підприємстві, і нарешті, цілі є точкою відліку в процесі контролю і оцінки результатів праці окремих працівників, підрозділів та підприємстві в цілому .
Залежно від періоду часу, необхідного для їх досягнення, цілі діляться на довгострокові і короткострокові. Зазвичай короткостроковими, вважаються цілі, які досягаються протягом одного - двох років, і, відповідно, довгостроковими - цілі, що досягаються через три - п'ять років.