Нормування робіт на металорізальних верстатах
. Розрахунок основного (машинного) часу за формулою, що відповідає змісту операції.
Стосовно до різних видів устаткування розрахунок машинного часу наведений нижче.
Нормування токарських робіт
На токарських верстатах виконують різноманітні операції по обробці деталей, поверхні яких є тілами обертання; обробку зовнішніх і внутрішніх циліндричних і конічних поверхонь; торцевих поверхонь (поперечне гостріння); обробку канавок, виточень, фасок і т.п.; нарізування різьблення різцем і гребінками; обробку тіл обертання із криволінійними утворюючими із застосуванням копірувальних пристроїв або фасонних різців; обробку деталей з використанням гнізда задньої бабки для установки інструмента (свердління, зенкерцування, зенкування і розгортання); нарізування різьблення мітчиками й плашками. До числа токарських робіт відносять також накочування рифлень, хоча, власне кажучи, це обробка тиском.
Розглянемо нормування токарських робіт докладніше для того, щоб нормування інших робіт розглядати в зіставленні з нормуванням токарських робіт.
Вихідними даними, що роблять вплив на норму часу й фактичні витрати робочого часу на операцію, є:
) матеріал оброблюваної деталі, його основна характеристика, спосіб одержання заготівлі, тобто стан оброблюваної поверхні;
) розміри оброблюваних поверхонь (з урахуванням допусків), розміри після обробки, необхідна точність і припустима шорсткість обробленої поверхні;
) маса оброблюваної деталі;
) розмір технологічної партії;
) застосовуване встаткування (основні відомості з паспорта верстата, якщо верстат заданий), передбачувані ріжучі й вимірювальний інструменти;
) передбачуваний спосіб установки й закріплення деталі, конструкція пристосування, спосіб базування, забезпечення точності установки (з вивіркою або без вивірки), спосіб закріплення й відкріплення; для деталей, установлених за допомогою спеціальних пристроїв;
) планування робочого місця;
) порядок обслуговування робочого місця: забезпечення заготівлями, необхідною документацією, інструментами й пристосуваннями; забезпечення налагодження, підналагодження й ремонту верстата й т.п.
Всі перераховані дані в тім або іншому ступені впливають на проектовану структуру операції й витрати робочого часу, особливо при використанні механізованих й автоматизованих видів устаткування (роботи, багатоцільові верстати, технологічні комплекси й т.п.).
Розрахунок норми часу здійснюється в наступному порядку.
. Нормування основного (машинного) часу. Визначення основних параметрів різального інструменту (якщо вони не задані); визначення по нормативах режимів різання; глибини різання (числа проходів), подачі, швидкості різання, що діють сил різання й питомої потужності; вибір устаткування (якщо воно не задано), коректування нормативного режиму різання по динамічним і кінематичним даним верстата; розрахунок основного (машинного) часу.
. Нормування допоміжного часу. Допоміжний час нормують по наступних елементах або комплексам прийомів: час на установку й зняття деталі; час, пов'язане з переходом (комплекс прийомів); час на прийоми, що не ввійшли в комплекс; час на виміри (контроль остаточних розмірів). Всі ці дані необхідні й при розробці програми для верстатів зі ЧПУ.
Нормативи допоміжного часу на установку й зняття деталі в загально-машинобудівних нормативах охоплюють типові способи установки, вивірки й кріплення деталі незалежно від виду верстатів. У цей комплекс включений також час на пуск і зупинку верстата. Додатковим прийомом є установка деталей понад однієї (при роботі на багатомісних пристосуваннях). У комплекс включений також час на очищення пристосування від стружки. Основними враховувати нормативами, що, факторами є: