Загальні відомості про стандартизацію. Роль стандартизації в розвитку національної економіки
про основну техніко-економічну закономірність соціальної практики стандартизації;
про об'єктивний закон соціальної практики стандартизації.
Прикладна теорія стандартизації вивчає, висловлює і розвиває:
- теорію об'єктивного місця, соціальної ролі і функцій стандартів, що управляють, як активних елементів з тимчасових продуктивних сил і регуляторів початкової нормативно-технічної сторони (грані) виробничо-економічних відносин між товаророзробниками і товаровиробниками, з одного боку, і товароспоживачами (або товаропокупцями) - з іншого; теорію суспільно необхідних об'єктів стандартизації як результатів творчої інтелектуально-технічної праці людини, що підлягають усуспільненню у формі розробки нових або оновлення стандартів, що діють;
- теорію безпосередньої, власної мети стандартизації як створення, систематичне оновлення і нормозастосування оптимального за складом, структурою і рівню вимог фонду стандартів;
теорію прикладних методичних принципів стандартизації в умовах соціального орієнтованого способу оптимального функціонування економіки (принципи системності, комплексності, планомірності, оптимальності, поєднання обов'язкових і добровільних вимог, гнучкості і динамізму);
теорію соціально необхідного оптимального фонду стандартів як головного регулятора початкової нормативно-технічної сторони (грані) виробничо-економічних відносин в умовах соціального орієнтованого способу оптимального функціонування економіки.
Власний предмет теорії і практики стандартизації - це нормативно-технічна сторона (грань) системи виробничо-економічних відносин товаророзробників і товаровиробників, з одного боку, і товароспоживачів (або товаропокупців), з іншого боку, а також з органами господарського управління з приводу інтегральної якості об'єктів іншої природи, що створюються творчою інтелектуально-технічною працею людини і багато разів відтворних і (або), які використовуються в будь-якій сфері життєдіяльності.
Власний науково-практичний метод стандартизації - це метод системно-комплексного впорядкування і одночасно оптимізації вимог до всіх нових потенційних і нових фактичних, соціально необхідних об'єктів офіційної (документованої) стандартизації нових об'єктів іншої природи, що постійно відтворюються творчою інтелектуально-технічною працею дослідників і розробників у всіх їх формах, видах і різновидах.
Жодне суспільство не може існувати без технічного законодавства та нормативних документів, які регламентують правила, процеси, методи виготовлення та контролю продукції, а також гарантують безпеку життя, здоров’я і майна людей та навколишнього середовища. Стандартизація якраз і є тією діяльністю, яка виконує ці функції.
Існує хибна думка про те, що стандартна продукція є синонімом низької якості, одноманітної, позбавленої смаку продукції. Але сама природа дає нам хороші приклади геніальної стандартизації. Так, відомо, що вся фантастична різноманітність живих істот на землі, які мають різну форму, забарвлення, способи поведінки, побудована всього лише з 22 “стандартних деталей” - амінокислот.
Стандартизація в техніці є своєрідним відображенням об’єктивних законів еволюції технічних засобів і матеріалів. Вона не є вольовим актом, який нав’язується технічному прогресу ззовні, а випливає як неминучий наслідок відбору засобів, методів і матеріалів, що забезпечують високу якість продукції на даному рівні розвитку науки і техніки. З роками з’являються нові методи виробництва і матеріали, що призводить до заміни старих стандартів новими. В цьому безперервному процесі головна мета полягає в тому, щоб на якому завгодно етапі економічного розвитку суспільства створювати якісні вироби при масовому їх виготовленні.