Загальні відомості про стандартизацію. Роль стандартизації в розвитку національної економіки
Країни світової спільноти використовують наступні основні варіанти застосування міжнародних стандартів.
-й варіант - шляхом безпосереднього (в буквальному розумінні слова) застосування міжнародного стандарту в практиці господарювання країни - користувача стандарту (головним чином на рівні фірм), причому без якого-небудь його переоформлення і (або) додаткового позначення і без офіційного автентичного перекладу національною офіційною мовою країни.
-й варіант - шляхом офіційного автентичного перекладу міжнародного стандарту національною офіційною мовою країни - користувачем цього стандарту і прямого включення його змісту у вітчизняний нормативний документ зі стандартизації, причому без яких-небудь доповнень і (або) посилювань вимог (або, навпаки, з включенням доповнень і (або) посилюванням вимог). Це варіант прямого застосування міжнародного стандарту, але опосередкованого з погляду його переоформлення на національну офіційну мову країни-користувача.
-й варіант - шляхом часткового використання змісту вимог міжнародного стандарту користувачами в даній країні як одне з багатьох джерел науково-технічної інформації, що враховується (або лише береться до уваги) при розробці аналогічного вітчизняного нормативного документа зі стандартизації. Цей факт зазвичай не відбивається в позначенні вітчизняного документа зі стандартизації, але про це в тій або іншій формі повідомляється в передмові, а також в довідково-інформаційних додатках до нього (бібліографія або список джерел, які використовуються при розробці вітчизняного документа).
Перші два варіанти зазвичай відбиваються в спеціальних правилах перегляду стандарту (див. ДСТУ 1.5, п. 8.1). Крім того, про це повідомляється в передмові до вітчизняного стандарту.
У України і країнах - членах СНД використовуються в даний час всі три вказані вище варіанти.
Застосування регіонального стандарту - це використання конкретного (міжнародного) регіонального стандарту користувачами в даній країні (країнах) з повним або частковим виконанням встановлених в нім вимог і відповідно до області його розповсюдження.
Міждержавні стандарти категорії ГОСТ, за яких Україна проголосувала позитивно, використовуються в України з повним виконанням встановлених в них вимог.
Застосування національного стандарту іншої країни - це використання національного стандарту іншої країни користувачами в даній країні (на підставі ув'язненого в установленому порядку двосторонньої угоди між сторонами) з повним або частковим виконанням вимог, встановлених в конкретному національному стандарті іншої країни, і відповідно до області його розповсюдження.
Варіанти і умови застосування національних стандартів інших країн в України принципово аналогічні трьом викладеним вище варіантам застосування міжнародних стандартів ІСО і МЕК.
Дата введення стандарту в дію - це дата, з якою стандарт набуває юридичної сили. Встановлюються для стандартів, що містять обов'язкові вимоги (ДСТУ, ГОСТ, ОСТ, СТП). Для стандартів науково-технічних, інженерних суспільств (СТО), Для суб'єктів господарської діяльності, що є, повністю добровільними, дати введення їх в дію не встановлюються.