Загальні відомості про стандартизацію. Роль стандартизації в розвитку національної економіки
Таблиця 2.1
Ієрархія документів по стандартизації на сучасному світі
Рівні |
Документи |
Організації і органи, що приймають документи |
Міжнародний Регіональний Національний Суб'єкти господарювання |
Міжнародні стандарти ІСО (МС ІСО) Публікації МЕК Міжнародні класифікатори ТЕІ Стандарти СІНА і Стандарти СЕНЕЛЕК (Євростандарти) Міжнародні стандарти (ГОСТ) і класифікатори Національні стандарти Німеччини (DIN) Японські національні стандарти (JIS) і ін. Державні стандарти України (ДСТУ), ОКТЕІ Стандарти суспільств (СТО) Стандарти підприємств (СТП), фірм: об'єднань підприємств підприємств, що не входять в об'єднання або входять в них. Технічна Документація (ТД): Конструкторська Технологічна Проектно-будівельна |
Міжнародна організація зі стандартизації (ІСО) Міжнародна електротехнічна комісія (МЕК) і ін. Європейські організації зі стандартизації (СІНА і СЕНЕЛЕК) і ін. Міжнародна Рада СНД Національні органи зі стандартизації (DIN, JIS, BSI AFNOR і ін.) Держстандарт України Держбуд України Наукові інженерні суспільства Керівництво підприємств (фірм) і об'єднань підприємств Технічні керівники підприємств (фірм) і об'єднань підприємств |
Технічний регламент - документ, який встановлює характеристики продукції або пов'язані з нею процеси і методи виробництва. Він може також включати вимоги до термінології, символів, упаковки, маркування або етикетування продукції, а може бути цілком присвячений цим питанням. Дотримання технічного регламенту обов'язкове (відповідно до Угоди по технічних бар'єрах в торгівлі, прийнятих в рамках Всесвітньої торгової організації - СТО).
Як технічні регламенти в України розглядаються: технічне законодавство України; укази Президента України і накази, що містять вимоги технічного характеру; стандарти, що містять обов'язкові вимоги, а також технічні норми і правила спеціалізованих державних контрольно-наглядових органів (Сніп, Санпін і ін.).
Загальноукраїнські класифікатори техніко-економічної інфраструктури - систематизовані зведення класифікаційних угрупувань певних об'єктів класифікації, що містять їх умовні цифрові коди і найменування. Розробляються на продукцію, послуги, виробничі процеси і їх елементи, що мають загальнонародне господарське значення (застосування).
У України за станом на 1 січня 1998 р. діяло більше 30 ОКТЕІ, зокрема:
- Загальноукраїнський класифікатор продукції (ЗКП);
- Загальноукраїнський класифікатор видів економічної діяльності, продукції і послуг (ЗКДП);
- Товарна номенклатура зовнішньоекономічної діяльності (ТНВЕД);
- Загальноукраїнський класифікатор стандартів (ЗКС).
ОКТЕІ використовуються як єдині машинно-орієнтовані мови спілкування суб'єктів господарської діяльності і органів управління, зокрема для класифікаційного науково обґрунтованого опису і регулювання національної економіки України. Наприклад, ОКП, ОКДП, ТНВЕД призначені для державного регулювання складу видів і структури продукції, яка виробляється і споживається в України.