Загальні відомості про стандартизацію. Роль стандартизації в розвитку національної економіки
- терміни і визначення;
- умовні позначення і скорочення;
класифікація, вимоги до головних параметрів і (або) розмірів (показникам цільового або функціонального призначення); вимоги до основних показників рівня якості (корисності);
вимоги до основних показників рівня економічності;
вимоги до комплектності продукції;
вимоги до методів і засобів зберігання і транспортування;
вимоги до методів і засобів відновлення (ремонту);
вимоги безпеки продукції для життя, здоров'я і майна при її виробництві, зверненні і споживанні;
вимоги охорони навколишнього природного середовища (вимоги до екологічно небезпечних властивостей продукції при її виробництві, зверненні і споживання);
- вимоги до правил і засобів приймання продукції;
- вимоги до методів, методик і засобів контролю (випробувань, вимірювань, аналізу) показників рівня якості продукції;
вимоги до маркування продукції;
вимоги до упаковки продукції, транспортної і споживчої тари;
вимоги і умови технічно ефективного і безпечного споживання (експлуатації або використання) продукції по її цільовому (або функціональному) призначенню;
вимоги і умови технічно ефективної і безпечної утилізації (поховання або знищення).
Нормативний документ зі стандартизації - це документ, що містить правила, загальні принципи, характеристики стандартизації, що стосуються об'єктів, певних видів діяльності або їх результатів, і доступний широкому колу користувачів. Ієрархія документів зі стандартизації, що існує на сучасному світі, представлена в табл. 2.1.
До нормативних документів зі стандартизації в України відносяться стандарти, технічні регламенти, загальноукраїнські класифікатори техніко-економічної інформації, а також правила зі стандартизації.
Нормативні документи зі стандартизації є частиною більш загальної сукупності - нормативно-технічних документів (НТД), що включають як нормативні документи зі стандартизації, так і технічні документи (конструкторські, технологічні і проектні), що розробляються на їх основі.
Стандарт - нормативний документ зі стандартизації, розроблений, як правило, на основі згоди, що характеризується відсутністю стійких заперечень з істотних питаннях у більшості зацікавлених сторін, прийнятий (затверджений) визнаним органом (підприємством). Стандарти грунтуються на узагальнених результатах досягнень науки, техніки і практичного досвіду, мета їх застосування - отримання оптимальної користі для суспільства. Вони є найбільш масовим видом документів, які використовуються для оформлення результатів діяльності з власне стандартизації в число яких входять технічні регламенти, ОКТЕІ, правила зі стандартизації, а також натурально-речові зразки - еталони виробів, матеріалів і речовин.
Державний стандарт України - стандарт, прийнятий Державним комітетом України зі стандартизації, метрології і сертифікації (Держстандарт України) або Державним комітетом України з житлової і будівельної політики (Держбуд України). Розробляється на конкретну продукцію (або групи конкретної продукції), конкретні послуги (або їх групи), конкретні виробничі процеси або їх елементи (або групи процесів або їх елементів), що мають переважно загальнонародне господарське значення (застосування).