Загальні відомості про стандартизацію. Роль стандартизації в розвитку національної економіки
Стандарт галузі - стандарт, який був прийнятий державним органом управління в межах його компетенції. Розробляється на конкретну продукцію (або групи конкретної продукції), конкретні послуги (або групи конкретних послуг), конкретні виробничі процеси або їх елементи (або групи конкретних виробничих процесів або їх елементів), що мають переважно внутрігалузеве значення (застосування).
Під галуззю в сучасних умовах господарювання в України розуміється сукупність суб'єктів господарської діяльності, незалежно від їх відомчої приналежності і форм власності, які розробляють (або) певних видів, які мають схоже цільове (або функціональне) призначення, що виробляють продукцію (що виконують роботи і що надають послуги).
Стандарт підприємства - стандарт, затверджений самим підприємством. У України СТП затверджують за двома варіантами: на рівні підприємств, що не входять або входять в яке-небудь господарське об'єднання (концерн, холдинг, науково-технічний комплекс, НВО і ін.); на рівні будь-яких господарських об'єднань (з будь-якою системою власності на засоби виробництва).
Розробляється на конкретну продукцію (або групи конкретної продукції), конкретні послуги (або групи конкретних послуг), конкретні виробничі процеси або їх елементи (зокрема на елементи організації і управління виробництвом), що мають застосування в основному на самому підприємстві.
Стандарт науково-технічного, інженерного суспільства - стандарт, прийнятий науково-технічним, інженерним суспільством або іншим суспільним об'єднанням. Характерною особливістю цієї категорії стандартів є те, що для суб'єктів господарської діяльності вони є повністю добровільними (не обов'язковими для застосування), тобто що рекомендуються.
Правила зі стандартизації - нормативний документ зі стандартизації, прийнятий Держстандартом України і що містить, по-перше, типові організаційно-технічні і (або) загальнотехнічні правила, загальні принципи, характеристики, норми, дотримання яких є обов'язковим при виконанні виробничих процесів певного вигляду у сфері стандартизації, метрології, сертифікації і акредитації, а по-друге, обов'язкові вимоги до оформлення результатів цих робіт. Правила зі стандартизації ніколи не розробляються на власну продукцію і послуги, а тільки в наступних випадках:
- при необхідності деталізації обов'язкових вимог відповідних основоположних організаційно-технічних і (або) загальнотехнічних стандартів (ДСТУ);
- за відсутності таких стандартів (для більш оперативного регулювання певних організаційно-технічних і (або) загальнотехнічних відносин);
при недоцільності розробки і ухвалення в обґрунтованих випадках відповідних організаційно-технічних і (або) загальнотехнічних стандартів.
Розробляються на конкретні виробничі процеси і їх елементи, пов'язані з вирішенням завдань організації і управління роботами зі стандартизації, метрології, сертифікації, акредитації, ліцензуванню, державному контролю і нагляду за дотриманням обов'язкових вимог технічних регламентів, державних і міждержавних стандартів. Правила зі стандартизації приймають Держстандарт України і Держбуд України. Якщо вони пройшли реєстрацію в Міністерстві юстиції України, то вимоги, що містяться в них, є обов'язковими.