Загальні відомості про стандартизацію. Роль стандартизації в розвитку національної економіки
Дата введення технічного регламенту в дію - це дата, з якою технічний регламент набуває юридичної сили. Оскільки технічні регламенти (за визначенням) завжди є обов'язковими документами, встановлення дат введення їх в дію також обов'язково.
Користувач стандарту - це юридична або фізична особа, що застосовує стандарт в своїй науково-технічній, дослідно-конструкторській, технологічній, проектній, виробничій, стандартизаторській, управлінською, учбово-педагогічною і інших видах діяльності.
Користувачі повинні дотримувати встановлених в стандартах обов'язкові вимоги відповідно до області розповсюдження і сфери дії, причому з дати введення їх у дію. А до цієї дати дотримання встановлених в них обов'язкових вимог як для юридичних, так і для фізичних осіб є добровільним.
Користувач технічного регламенту - це юридична або фізична особа, що застосовує технічний регламент в своїй науково-технічній, дослідно-конструкторській, технологічній, проектній, виробничій, стандартизаторській, управлінською, учбово-педагогічною і інших видах діяльності.
Користувачі зобов'язані дотримувати всі встановлені в регламентах імперативно-обов'язкові вимоги в повному об'ємі і відповідно до області розповсюдження і сфери дії, причому з дати введення їх в дію. До цієї дати дотримання (повне або часткове) встановлених в них імперитивно-обов’язкових вимог як для юридичних, так і для фізичних осіб є добровільним.
Структурні елементи стандарту - це сукупність елементів побудови, викладу, оформлення, змісту і позначення стандартів. У загальному випадку стандарти містять наступні структурні елементи:
1) титульний лист (обов'язковий елемент);
2) передмова (обов'язковий елемент);
3) дані про право власності на даний стандарт (обов'язковий елемент);
4) зміст (при необхідності);
5) вступ (при необхідності);
6) найменування (обов'язковий елемент);
7) область застосування (обов'язковий елемент);
8) нормативні посилання (за наявності);
9) визначення або терміни і визначення (за наявності);
10)позначення і скорочення, які використовуються в тексті стандарту (за наявності);
11)вимоги (головний і обов'язковий елемент);
12)додатки обов'язкові і ті, які рекомендуються (за наявності);
13)бібліографічні дані, тобто інформаційні відомості про документи, які використовуються при розробці даного стандарту (за наявності);
14)відомості про віднесення стандарту до певного класифікаційного угрупування Універсальної десяткової класифікації (УДК) друкарсько-книжкової продукції (обов'язковий елемент);
15) позначення даного стандарту (обов'язковий елемент).
Загальні вимоги до побудови, викладу, оформлення змісту і позначенню стандартів, прийнятих на території України, встановлені в ДСТУ 1.5-92 і ДСТУ 1.5-93.
Теорія стандартизації - фундаментальні і прикладні наукові знання про соціальну практику стандартизації.
Фундаментальна теорія стандартизації вивчає, висловлює і розвиває наступні теорії:
- про власний предмет стандартизації;
- про власний науково-практичний метод соціальної практики стандартизації;
про головний (регулятивний) методологічний принцип соціальної практики стандартизації;