Методи управління енергетичним підприємством, засновані на сучасних концепціях менеджменту
Удосконалення системи управління повинно будуватись відповідно державній політиці в енергетичній галузі. Державна політика в електроенергетиці базується на таких принципах:
- державне регулювання діяльності в електроенергетиці;
- створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики;
забезпечення раціонального споживання палива і енергії;
додержання єдиних державних норм, правил і стандартів всіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії;
створення умов для розвитку і підвищення технічного рівня електроенергетики;
підвищення екологічної безпеки об'єктів електроенергетики;
забезпечення захисту прав та інтересів споживачів енергії;
збереження цілісності та забезпечення надійного і ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, єдиного диспетчерського (оперативно-технологічного) управління нею;
сприяння розвитку конкурентних відносин на ринку електричної енергії;
забезпечення підготовки кадрів високої кваліфікації для електроенергетики;
створення умов для перспективних наукових досліджень;
забезпечення стабільного фінансового стану електроенергетики;
забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
Крім того, потрібно врахувати проблемні питання щодо «вузьких місць» в ОЕС України та Центрального регіону, труднощі щодо складання графіків навантаження електростанцій, проблемні питання, що виникають під час експлуатації обладнання та введення нового обладнання.
Ми вважаємо, що удосконалення методів управління повинно бути побудовано на основі концепції енергетичного менеджменту в містах з використанням елементів управління менеджменту якості, менеджменту знань.
На рис. 3.1 представлено систему управління, що використовує сучасні управлінські технології і може бути активно використана на підприємствах енергетичної галузі та в адміністративному менеджменті управління містом.
Розглянемо кожну з технологій управління. Менеджмент якості та впровадження чіткої системи якості на кожному робочому місці дозволить сформувати бібліотеку бізнес-процесів та здійснити моделювання і оптимізацію кожного з них. Одержані результати моделювання дозволять визначити критичні точки кожного процесу, удосконалити контроль, скорегувати посадові інструкції, уникнути дублювання в роботі персоналу.
Практичними заходами реалізації системи управління знаннями в організації є створення конкретних форм обміну знаннями між робітниками в процесі міжособистісних комунікацій, застосування сучасних комп’ютерних технологій,створення організаційної культури для сприяння створенню міжорганізаційного поля знань для створення конкурентних переваг організації (табл. 3.1).
Таблиця 3.1 Система управління знаннями СО «ВВЕМ» ВАТ «АК Вінницяобленерго»
Складові системи управління знаннями |
Реалізація заходів |
Технологічна підсистема |
Сукупність технологічних рішень для пошуку, аналізу, обробки, зберігання, структуризації, передачі і розповсюдження знань. Створення баз даних, корпоративних мереж та довідників. Основний напрямок - енергетичний менеджмент. |
Мотиваційна підсистема |
Премії, пільги; розвиток персоналу (забезпечення можливості підвищення рівня знань та планування трудової кар’єри). Перекваліфікація та оновлення персоналу для нових напрямів розвитку - моніторингу та впровадження енергозберігаючих технологій |
Організаційна підсистема |
Програмовані курси навчання. Проведення лекцій. Проведення коучингу. Рольове навчання. Проектні групи. Участь у науково-практичних семінарах і конференціях (разом з відповідними управліннями Вінницьких міської та обласної рад) |
Технологія менеджменту знань передбачає формування знань організації. Знання підприємства можна розділити на дві категорії - знання, що зберігаються за допомогою інформаційних технологій та «живі знання», носіями яких є співробітники. На рис. 3.2 представлено ланцюг розвитку системи управління знаннями в організації.
На основі концепції управління знаннями можна сформувати таблицю, що дозволить скорегувати функції менеджерів з служб управління трудовими ресурсами відповідно цій концепції. В таблиці 3.2 представлені посади нових підрозділів управління знаннями, що пропонуються вводити для організацій, що впроваджують нову концепцію та повністю змінюють організаційну структуру.
Рис. 3.2 Ланцюг розвитку системи управління знаннями для СО «ВВЕМ» ВАТ «АК Вінницяобленерго»