Методи управління енергетичним підприємством, засновані на сучасних концепціях менеджменту
Якщо цю концепцію використовувати для структури СО «ВВЕМ» ВАТ «АК Вінницяобленерго», то запропоновані функції та посадові обов’язки можуть виконувати менеджери служб управління персоналом та провідні менеджери, що будуть керівниками нових напрямків розвитку - енергетичного аудиту та нових технологій. Ми вважаємо, що координатори знань самотужки не зможуть виконати такі змістовні та технологічно непрості функції. В даному випадку двоїстість менеджменту знань проявляється в тому, що потрібно використовувати знання та навички менеджерів з персоналу та менеджерів напрямків. Крім того, потрібно впроваджувати комплексну систему енергетичного менеджменту в місті та на кожному окремому підприємстві, установі, житлових будинках.
Людський капітал є найважливішим чинником економічного розвитку, який визначає ефективність використання виробничого, фінансового та природного капіталу і безпосередньо впливає не тільки на темпи, але і на якість економічного зростання, що обумовлено рядом причин.
Рух сучасної цивілізації до постіндустріального суспільства, інформаційної, наукоємної, високотехнологічної та інноваційної економіки. Цей процес супроводжується кардинальною зміною змісту і характеру трудової діяльності. У все більшій мірі роль рушійної сили набуває творчий характер праці, знання як безпосередня продуктивна сила, інформація як виробничий ресурс. Ясно, що нові напрямки розвитку інтелектуально доповнять традиційні - забезпечення споживання енергії, ремонт і будуть сприяти формуванню системи управління знаннями на підприємстві. Управління знаннями не обмежується лише їх накопичення усередині компанії, а спрямоване на поширення знань серед співробітників і постійне їхнє використання. Розглянемо принципові розходження, що не дають застосовувати до знань підходи, які успішно використовуються для управління фізичними, матеріальними і фінансовими ресурсами:
) людина, що передає знання, залишається його власником - одне знання може передаватися необмежену кількість разів, і при передачі збільшується кількість його власників.
) знання не зношується, скоріше, навпаки - при постійному використанні воно розвивається і стає більш корисним.
) знання існує віртуально і може бути як формалізованим (явним), так і персоналізованим (прихованим).
Таким чином, ми приходимо до необхідності формування нового управлінського підходу, що буде враховувати ці відмінності. Управління знаннями - це безупинний процес, спрямований на створення, накопичення і застосування знань на підприємстві.
Критерієм його ефективності є можливість співробітника підприємства вчасно одержати необхідне знання. Формалізовані знання (Explicit Knowledge) - знання, що містяться в листах, доповідях, звітах і т.д., ті знання, які можна задокументувати, відобразити у вигляді документів; близько 20% знань на підприємстві можна формалізувати.
Таблиця 3.2 Перерозподіл функцій у процесі управління знаннями на основі концепції економіки знань та для СО «ВВЕМ» ВАТ «АК Вінницяобленерго»
Назва підрозділу, посади |
Перелік функцій, посадових обов’язків |
Центр знань - Chief Knowledge Officer (CKO) Координатор знань Менеджер знань (Менеджер з управління персоналом, Менеджер з навчання персоналу; Менеджери напрямків, Інженери Юрист) |
Визначення цілей, завдань та найважливіших проблем. Забезпечення інформаційними ресурсами та їх структуризація. Розробка бази даних. Створення корпоративних довідників. Розробка та впровадження тренінгів. Розробка системи обміну знаннями. Формування та впровадження мотиваційного механізму для створення організаційного поля знань, трансформації неформалізованих знань. Визначення структури портфеля знань організації. Організація та координація проекту, забезпечення фінансування. Юридичний захист формалізованих і неформалізованих знань шляхом ліцензування, патентування, внесення уточнюючих пунктів до контрактів з працівниками організації. |
Координатор знань (менеджери всіх служб управління персоналом, менеджери напрямків роботи) |
Створення каталогів для професійних співтовариств. Вчасне забезпечення інформацією. Забезпечення доступу до інформаційно-комунікаційних технологій Консультування нових користувачів. Надання інформації на запити членів груп (наприклад, відносно «промоушену» товару). Створення пакетів знань. |
Неформальні знання (Tacit Knowledge) - знання, що важко чи неможливо формалізувати; інтуїтивні знання, відчуття, враження, думки; близько 80% усіх знань; ці знання залишаються у співробітників при їх звільненні [32,c.17].
Тоді сформулюємо визначення управління знаннями таким чином, щоб кінцевий результат цього процесу був очевидний. Управління знаннями - це уміння збирати, структурувати, зберігати, розвивати (у тому числі в заданому напрямку) і продавати знання; це створення таких умов, при яких накопичені знання і досвід ефективно використовуються для виконання важливих задач підприємства.