Методи управління енергетичним підприємством, засновані на сучасних концепціях менеджменту
Рис. 3.7 Модель системи енергоменеджменту у місті Вінниця
По перше потрібно взяти на себе зобов’язання постійно покращувати енергетичне функціонування міського господарства. Забезпечити розуміння та підтримку з боку керівництва міста.
Запровадження системи енергоменеджменту у місті вимагає вмотивованої переконаності та відповідних зобов’язань вищого керівництва міста виділити персонал, кошти, організувати збір інформації та комунікацію щоб добитись постійного покращення у сфері енергетики.
Висновки та пропозиції
Впровадження нових методів на підприємстві СО «ВВЕМ» ВАТ «АК Вінницяобленерго» неможливо розглядати відокремлено від розвитку енергетики міста та всього регіону. На сьогоднішній день багато країн активно підтримують ініціативи, спрямовані на виробництво відновлювальних або альтернативних видів енергії. Висхідна тенденція, що спостерігається у цінах на енергоресурси, особливо на природний газ і нафтопродукти, стимулює розвиток альтернативної енергетики. Наявність потужної ресурсної бази у формі сільського господарства і водних ресурсів є сильною стороною Вінниччини й дозволяє регіонові стати важливим гравцем на ринку відновлювальної енергії. Саме тому, енергетичні підприємства Вінниці повинні стати лідерами щодо впровадження нових технологій та зокрема методів менеджменту.
Серед методів менеджменту, що повинні бути активно впроваджені на підприємстві в дослідженні виділені загальні методи управління, аналітичні методи для ефективного прийняття рішення; розпорядчі методи та соціально-психологічні методи впливу на персонал та споживачів підприємства. Ефективність менеджменту у великій мірі залежить від організації управління, впровадження нових технологій та аналітичної роботи на підприємстві
На основі проведеного аналізу господарської діяльності підприємства слід зазначити, що дохід (виручка) від реалізацій продукції (товарів, робіт, послуг) має тенденцію до збільшення (на початку періоду темп приросту становив 25% на кінець періоду - 12,36%). Загалом дохід за досліджуваний період збільшився на 21486 тис грн. Валовий прибуток залежить від показників виручки від реалізації товарної продукції і собівартості цієї продукції. Валовий прибуток за 2009-2011 роки збільшився на 5658,8 тис грн. Собівартість реалізованої продукції зросла на 8272 тис грн. за 2010-2011 роки. Збільшення собівартості реалізованої продукції призвело і до збільшення адміністративних витрат та інших операційних витрат. Лише показник інших витрат зменшився на 32,9 тис грн. у 2010 році порівняно з 2009 роком. Можна сказати, що збільшення собівартості та інших витрат були виправдані, так як привели до збільшення чистого прибутку на 2395,3 тис грн. у 2011 році порівняно з 2010 роком, а темп приросту склав 92,5%.
Отож, можемо констатувати, що у СО «ВВЕМ» ВАТ «АК Вінницяобленерго» широко застосовуються методи впливу на трудовий колектив, що зумовлено сформованою внутрішньогосподарською культурою, стилем керівництва тощо. Саме це говорить про потенціал підприємства для створення центру знань та впровадження нових інтелектуальних напрямів роботи, а саме енергетичного аудиту та моніторингу і впровадження нових енергозберігаючих технологій у Вінницькому регіоні.
Програма з енергоефективності впроваджуватиметься через пакет, що складається з низки взаємопов’язаних проектів. Вона включає дії, які одночасно передбачають впровадження енергозберігаючих технологій та розвиток сектора альтернативної енергетики. Підприємство, що досліджувалось в магістерській роботі повинно стати лідером в програмах впровадження енергоефективності. Це буде сприяти досягненню наступних результатів:
оцінка здійсненності та надання пропозицій щодо рішень у сфері енергозбереження та виробництва відновлювальної енергії;
пілотне випробування нових рішень у сфері відновлювальної енергії;
підвищення рівня поінформованості населення, державного та приватного секторів щодо енергоефективності - енергетичного аудиту та енергетичного менеджменту будівель; підвищення енергоефективності у державному секторі.
Зазначені дії повинні доповнюватися заходами з підвищення поінформованості населення щодо енергоефективності та передачі знань стосовно проведення енергетичного аудиту і енергетичного менеджменту. Це має призвести до створення сталої моделі контролю та скорочення енергоспоживання й підвищення енергоефективності на рівні громад.
На основі концепції управління знаннями запропоновано скорегувати напрямки діяльності підприємства та функції менеджерів та інженерів енергетичного підприємства. Якщо цю концепцію використовувати для структури СО «ВВЕМ» ВАТ «АК Вінницяобленерго», то запропоновані функції та посадові обов’язки можуть виконувати менеджери служб управління персоналом та провідні менеджери, що будуть керівниками нових напрямків розвитку - енергетичного аудиту та нових технологій. Таким чином, результати дослідження дозволяють зробити висновок про введення стратегічних змін в діяльність досліджуваного підприємства, серед яких потрібно виділити стратегію технологічного розвитку; стратегію розвитку напрямку енергетичного аудиту та консультування на основі створення, накопичення і застосування знань на підприємстві.