Методи управління енергетичним підприємством, засновані на сучасних концепціях менеджменту
Ми вважаємо, що удосконалення методів управління повинно бути побудовано на основі концепції енергетичного менеджменту в місті Вінниця. Принципами енергетичної політики міста повинні стати:
- Системність (комплексне бачення проблем міської енергетики);
- Партнерські стосунки всіх учасників енергетичного ринку;
Координація та солідарна відповідальність за результати спільних дій;
Ясно задекларовані зобов'язання відігравати ключову роль;
Кореляція дій з підвищення енергоефективності з іншими стратегічними діями муніципалітету;
Зрозумілість;
Публічність, відкритість, доступність;
Необхідність впровадження системи управління споживанням енергії на муніципальному рівні виникає у зв’язку з:
- Критичним зростанням обсягу енергоресурсів, які поглинають споживачі, зокрема установи бюджетної сфери (комунальні установи) та населення.
- Низьким рівнем бюджетного забезпечення, зокрема, фінансових засобів, призначених для оплати енергоносіїв (частка бюджету установи), та купівельної спроможності населення, що регулярно призводить до кризи неплатежів.
Скороченням лімітів на енергоносії, які встановлюються енергогенеруючими компаніями.
Енергетична політика є виразом намірів суб'єкта управління втрутитися у поведінку об'єкта управління, який впливає на життєдіяльність та безпеку громади, свого роду, лінією поведінки публічної влади щодо формально визнаної проблеми. Модель системи енергетичного менеджменту представлена на рис. 3.3.
Рис. 3.3 Модель системи енергетичного менеджменту для міста Вінниця
Реалізація запропонованої системи може бути здійснена при умові активної участі енергетичних підприємств міста та впровадження нових програм для Вінницького муніципалітету. Пропонуємо концепцію енергетичної політики (КЕП) муніципалітету.
КЕП - це документ, в якому визначено основні підходи, окреслено головні напрями та сформульовано загальні цілі, які ставить перед собою місто у сфері енергетики. Цей документ має визначити масштаби, сфери втручання та основних учасників, окреслює основні засоби, ймовірні ресурси та виконавців енергетичної політики.
Цілями енергетичної політики повинні бути: скорочення рівня споживання традиційних (вуглеводневих) енергоносіїв, збільшення частки ВДЕ у складі енергоносіїв у всіх сферах життєдіяльності міста, скорочення бюджетних видатків на енергоносії, скорочення рівня викиду двоокису вуглецю CO2 в атмосферу.
Модель концепції представлена на рис. 3.4.
Рис.3.4 Модель концепції енергетичного менеджменту
Енергетичною стратегією муніципалітету - конкретизація цілей енергетичної політики, визначення пріоритетів та напрямів досягнення визначених цілей на основі реалістичного ресурсного, кадрового, організаційного, методологічного, технічного та іншого забезпечення.
Міський енергетичний план є інструментом енергетичного менеджменту та реалізації енергетичної політики в місті.
План - це система цілей та завдань, складена з метою реалізації визначеної політики через визначену стратегію.
Міський енергетичний план (МЕП) - це система ясно сформульованих цілей та завдань в межах потенціалу енергоефективності, з системою управління, координації, контролю та корекції, чітко визначеними ресурсами та часовими рамками, створена з метою реалізації енергетичної політики міста у відповідності з прийнятою енергетичною стратегією.
На рис. 3.5. представлено схему основних функцій менеджменту, що здійснюються при впровадженні енергетичного плану міста
Рис. 3.5 Основні функції менеджменту, при впровадження енергетичного плану міста Вінниці
Місто виступає як споживач енергії. Виробником і постачальником енергії є, в першу чергу, СО «ВВЕМ» ВАТ «АК Вінницяобленерго». За представленими вище моделями та пропозиціями разом з відповідними управліннями міської та обласної ради підприємство бере на себе функції мотиватора, регулятора та контролера (енергетичний аудит).
На рис. 3.6. представлено процес енергетичного планування розвитку міста.
Процес муніципального енергетичного планування.
Ознаками якісної системи енергоменеджменту у місті будуть:
- Аудит енергоспоживання - інвентаризація основних об'єктів та суб'єктів постачання та споживання енергії.
- Наявність муніципальної енергетичної інформаційної системи.
Рис. 3.6 Процес муніципального енергетичного планування
- Аналіз стану енергоспоживання та визначення потенціалу енергоефективності.
На основі проведеного дослідження розроблена модель запровадження системи енергоменеджменту у місті Вінниця.