Удосконалення методики оцінки ефективності інвестування коштів у розвиток персоналу банку
(3.3)
де Фм - чистий дохід на m-му етапі, а сума розповсюджується на всі етапи в розрахунковому періоді.
Цей показник характеризує перевищення сумарних грошових надходжень над сумарними витратами для даного проекту без урахування розмежування їх у часі.
Також можемо визначити добуток (НДЧ) Фm (1,mn=) на кожному етапі у вигляді мультиплікативного критерію [20, c. 345]:
(3.4)
Зрозуміло, що з кожним етапом проекту пов’язане прийняття певного рішення - крокового управління, що визначає як ефективність даного етапу, так і всього процесу в цілому.
Розв’язування такої задачі полягає в знаходженні такого управління X = (x1, x2, …, xn) процесом у цілому, яке максимізує загальну ефективність [20, c. 345]:
(3.5)
Оптимальним розв’язком цієї задачі є управління Х*, що складається зі сукупності оптимальних покрокових управлінь [20, c. 346]:
(3.6)
і уможливлює досягнення максимальної ефективності [20, c. 346]:
(3.7)
Проте оцінку ефективності інвестицій у персонал ПАТ КБ «БРОКБІЗНЕСБАНК» слід будувати, на нашу думку, з урахуванням фактора часу. Це пов’язано з низкою причин, зокрема, з динамічністю техніко-економічних показників установ, із сезонністю (в окремі періоди року спостерігається активність, пасивність клієнтів тощо), зі змінами з часом ресурсних цін, змінами параметрів зовнішнього середовища, а також із розмежуванням у часі витрат, результатів і ефекту [36, c. 402].
Урахування такого чинника можливо здійснювати за допомогою процедури дисконтування, що дозволить привести витрати і результати, розмежовані в часі, у даному грошовому потоці до зіставної форми з урахуванням різної пріоритетності до них, а також їх нерівноцінності. Крім того, критерієм оцінки ефективності проектів і критерієм порівняння різних проектів може бути інтегральний дисконтований ефект (чистий дисконтований дохід). Інтегральний, тому що відноситься до всього періоду реалізації проекту, а дисконтований означає, що грошові надходження і витрати, розмежовані в часі, приведені до визначеного моменту. Здійснюючи планування результатів від вкладення коштів у навчання, перепідготовку та підвищення кваліфікації персоналу - у розвиток кадрового забезпечення, як багатокрокового керованого процесу, який розвивається у часі, варто також застосовувати динамічне програмування. Цим методом можна оптимізувати розподіл капіталовкладень установи [17, c. 466].
Процедура визначення чистого дисконтованого доходу полягає в тому, щоб ефекти, що відносяться до інших років, помножити на певні коефіцієнти, які відображають відносну цінність ефектів цих років порівняно з ефектами в рік приведення. Значення цих коефіцієнтів дисконтування, що відносяться до n-го року, позначимо через αn. Тоді ефект φn на цьому етапі стане αnφn - це величина дисконтованого ефекту, а послідовність цих ефектів {αnφn} - дисконтовані грошові потоки. Сумуючи дисконтовані ефекти від інвестування в розвиток персоналу ПАТ КБ «БРОКБІЗНЕСБАНК» за різні періоди, отримаємо інтегральний (дисконтований) ефект (Фінт) [20, c. 347]:
(3.8)