Удосконалення методики оцінки ефективності інвестування коштів у розвиток персоналу банку
наймання працівників із необхідними компетенціями на відповідні посади;
виникнення зовнішніх факторів, пов’язаних з економічною невизначеністю.
Для врахування ризику слід визначити, що вірогідність подій, які роблять економічно недоцільним проект у певному році, не залежить від номера року і становить р.
Очікуваний інтегральний ефект визначається таким чином. Вірогідність того, що в році 1 зазначені події не відбудуться, рівна 1 - р. Вірогідність того, що вона не настане ні в першому, ні у другому році, за правилом добутку вірогідностей дорівнює (1 - р)2 і так далі. Тому або до року п подія не відбудеться і ефект у цьому році буде дорівнювати Фп, або вона відбудеться, і тоді цей ефект буде рівним нулю. Це означає, що математичне очікування (середнє значення) ефекту в році п буде Фп(1 - р)п. Сумуючи ці величини з урахуванням їх різного часу, знайдемо математичне очікування чистого дисконтованого доходу проекту (Е - ставка дисконту) [20, c. 352]:
(3.13)
Звідси різночасові ефекти Фп, що забезпечуються під час відсутності подій, що роблять економічно недоцільним проект, приводяться до базового моменту часу за допомогою коефіцієнтів (1 - р)п/(1 + Е)п і не збігаються з коефіцієнтами дисконтування 1/(1 + Е)п. Для того, щоб звичайне дисконтування без урахування факторів ризику і розрахунок з урахуванням цих факторів дали однаковий результат, необхідно прийняти за ставку дисконту значення Ер, таке, що 1 + Ер = = (1 + Е) / (1 - р). Звідси, Ер = (Е + р)/(1 - р).
Якщо значення р - незначне, формула набуває значення Ер = Е + р, підтверджуючи, що в такій ситуації урахування ризику зводиться до розрахунку чистого дисконтованого доходу за нормальних умов, але зі ставкою дисконту, збільшеною на величину премії за ризик, яка відображає в цьому разі вірогідність припинення проекту протягом відповідного року [18, c. 377].
Таку модель можемо перебудувати відповідно до умови, що настання події припинення проекту може залежати від номера року. Позначивши її вірогідність в п-му році рп і провівши аналогічні викладення, отримаємо математичне очікування ефекту на п-му етапі Фп(1 - р1)(1 - р2)…(1 - рп). При цьому математичне очікування інтегрального ефекту проекту визначатиметься:
(3.14)
де
Отже, реалізованість та ефективність проекту залежать від умов його реалізації. Тому при обмірковуванні необхідності інвестицій у навчання, перепідготовку та підвищення кваліфікації персоналу банку слід зважати на різного роду невизначеності, коли заздалегідь відомо, що проект може реалізуватись за різних обставин, але не відомо, за яких саме - коли інформація у проектних матеріалах не передбачає умов реалізації проекту однозначно.
ПАТ КБ «БРОКБІЗНЕСБАНК», здійснюючи розрахунок інвестиційного проекту в розвиток персоналу, слід давати оцінку умовам його реалізації в умовах невизначеності (можливі зміни в умовах суттєві чи несуттєві). За умови суттєвості можуть змінюватись і дії керівництва.
Зрозуміло, що ризик полягає в можливості суттєвих змін умов реалізації і є суб’єктивним поняттям, оскільки керівництво різних компаній по-різному можуть трактувати зміни умов реалізації інвестиційного проекту. Таким чином, урахування ризику різного роду подій, що роблять недоцільним чи неможливим продовження проекту з інвестування коштів у розвиток кадрового забезпечення банку, якщо він мають випадковий характер, зводиться до збільшення ставки дисконту на кожному етапі на величину (умовної) вірогідності припинення проекту на даному етапі, якщо така вірогідність не надто велика [27, c. 233].