Пропозиції щодо використання сучасних методів мотивації для ефективної роботи персоналу в ПАТ КБ «ПриватБанк»
Актуальним є питання: як зробити так, щоб бажання досягти кінцевого результату - ефективної роботи - було спільним?
Специфіка банківської роботи полягає в поєднанні потужної інтелектуальної діяльності (наприклад, у відділі аналізу і планування, в підрозділах банківських ризиків, автоматизації та розробки банківських технологій, бухгалтерського обліку, казначейства, в аналізі складних продуктів і послуг банку) з чіткою виробничою діяльністю (робота операційних фахівців , служб сервісу та обслуговування). У роботі з персоналом банку слід враховувати особливості, які безпосередньо і опосередковано впливають на мотивацію їхньої праці. Можна виділити наступні фактори, що безпосередньо впливають на мотивацію банківського персоналу:
- необхідність постійного підвищення рівня знань, кваліфікації персоналу;
- висока ступінь відповідальності за проведені операції та прийняті рішення;
- вплив специфічних чинників в процесі праці (стрес, робота з великими сумами;
- нерівномірна завантаженість протягом дня, місяця, року);
- необхідність збереження комерційної таємниці;
Серед факторів, побічно впливають на мотивації праці співробітників комерційного банку, можна виділити наступні:
- клієнтоорієнтовану політику ринку банківських послуг;
- високий рівень внутрішньобанківської культури;
- кваліфікований інтелектуальна праця, що забезпечує успіх у конкурентній боротьбі;
- наявність в рамках одного банківської установи абсолютно різних за функціями та галузевої належності секторів, відділів, підрозділів.
Для побудови ефективної системи мотивації персоналу ПАТ КБ «ПриватБанк» були розібрані інструменти, що впливають на мотивацію співробітників. Для виділення цих інструментів було проведено анонімне анкетування, в якому взяли участь 25 працівників банку перебувають на різних посадах. Анкетування складається з 15 питань (Додаток Б). Результат даного анкетування покаже, що мотивує співробітників, як працівники ставляться до існуючих методів мотивації і що вони очікують надалі. Аналізуючи результати керівництво банку буде бачити які методи мотивації необхідні для успішної роботи персоналу, а так само які значно не впливають на ефективність роботи.
Проведене анкетування показує такі результати:
У банку задоволені своєю роботою лише 44% працівників. Головною причиною незадоволеності роботою є недостатньо висока оплата праці.
Працівники (88%) чітко розуміють яку винагороду отримають за результати своєї роботи.
Більшість працівників (80%) вважає, що виконувана ними робота відповідає їх кваліфікації.
Співробітники оцінюють психологічний клімат в ПАТ КБ «ПриватБанк» як нормальний (72%).
Найбільш привабливим для співробітників в процесі їх роботи є: можливість реалізувати себе у цій галузі (60%), можливість службового росту (80%), можливість спілкування з колегами та клієнтами (84%).
Співробітники не завжди повною мірою реалізують свої здібності (знання, вміння, навички) на роботі, сприяє цьому низький оклад, відсутність моральної зацікавленості.
Співробітники ПриватБанку в основному задоволені системою морального стимулювання (68%), але можливо їм хотілося б більшого.
У роботі банківського персоналу властиві такі фактори як, нерівномірна завантаженість протягом дня (місяця) і часта робота в режимі понаднормового часу. При цьому працівники досить задоволені умовами праці, але іноді відчувають високу відповідальність та негативний психологічний стан, пов'язаний з роботою.
ПриватБанк активно приймає на роботу студентів і випускників ВУЗів, у яких мінімальний досвід роботи або взагалі відсутній. Цей фактор мотивує молодих фахівців піти працювати в даний банк, але враховуючи те, що одним з найважливіших методів мотивації є заробітна плата, навіть незважаючи на те, що банк велику увагу приділяє навчанню і розвитку персоналу, співробітники отримують мінімальні знання і досвід, пропрацювавши недовгий час в ПриватБанку, змінюють місце роботи. Вони переходять до конкурентів, у яких в свою чергу набагато вища оплата праці і краща мотивація співробітників. Тому низька заробітна плата впливає на бажання співробітників розвиватися в даній організації. За результатами журналу «Дело» в 2011 році ПриватБанк займав п'яте місце серед банків України за рівнем заробітної плати. Хоча, не дивлячись на це, все ж є співробітники, які залишаються на колишньому місці, але не тому, що вони лояльні до компанії, як помилково може вважати роботодавець, а від страху втрати роботи в нових економічних умовах. Ці фактори є однією з основних причин плинності кадрів.