Обґрунтування запропонованих напрямів підвищення ефективності управління розвитком
· підвищення кваліфікації спеціалістів з фінансового управління;
· формування та встановлення фінансових нормативів, розробка положень щодо фінансово-економічної діяльності (Додаток Р);
· пошук партнерів з кредитування, які спроможні запропонувати вигідніші умови;
· вибір якісного обладнання для виробництва з належним гарантійним та після продажним обслуговуванням;
· аналіз та відбір інвестиційних проектів з низьким рівнем ризику для забезпечення ліквідності та задовільного рівня прибутковості.
Конкурентоспроможність підприємства забезпечується окрім фінансового стану ефективним управлінням. Після проведеного аналізу системи управління ТОВ «Центрумікс Трейд» доцільно виділити основні напрямки покращення даної складової забезпечення конкурентоспроможності (Рис. 3.3.2).
Основною складовою системи управління на підприємстві є організаційна структура
, яка регламентує склад, кількість, розміщення, профіль діяльності, відповідальність та підпорядкованість підрозділів на підприємстві.
На основі проведеного оцінювання ефективності управління ТОВ «Центрумікс Трейд» можна зазначити, що організаційна структура підприємства відповідає досить оптимальному ефективному стану, однак значення окремих показників ефективності свідчать про необхідність часткової зміни елементів структури. Тому доцільно запропонувати ряд нововведень та рекомендацій щодо покращення ефективності діяльності та усунення існуючих недоліків на підприємстві:
1. Сформувати планово-економічний відділ, в обов’язки якого буде покладено формування планів діяльності, прогнозів на короткочасну та довгострокову перспективу, розробку та використання методів планування у відповідності до специфіки виду діяльності та здійснення контролю за дотриманням виконання встановлених планів. В той же час директор делегуватиме обов’язки новому відділу і зможе повноцінно займатися стратегічним плануванням та розвитком підприємства (Додаток Р).
2. Ввести нову посаду менеджера з кадрів, першочерговим завданням якого буде розробка стратегії управління кадрами, яка необхідна для подальшого розвитку бізнесу (Додаток П). Для розвитку підприємства необхідно мати висококваліфікованих фахівців. Необхідно вжити наступних заходів:
· постійне оновлення системи інструктажів, які реалізуються внутрішніми ресурсами підприємства;
· запровадження короткочасних навчальних та розвиваючих програм (курси, семінари, психологічний тренінг та ін.), які проводяться внутрішніми та зовнішніми ресурсами (Додаток Н);
· ознайомлення працівників з основними тенденціями та новітніми розробками на ринку;
· проведення навчання кадрів за програмою MBA.
· орієнтація діяльності підприємства на вимоги ринку та споживачів, а не на внутрішні операції;
· встановлення винагороди за виконану роботу у залежність від поліпшення професійного рівня;
· зменшення кількості працівників з неповною та базовою освітою;
· перегляд структури кадрів, особливо надмірну кількість адміністративного персоналу;
· проведення регулярного підвищення кваліфікації персоналу;
· забезпечення суміщення посад по вертикалі та горизонталі на всіх структурних рівнях, що вплине на оперативність та гнучкість структури;
3. Створити при комерційному відділі підрозділ маркетингових досліджень, який відповідатиме за управління портфелем продукції та виконання аналізу зовнішнього ринку, а також підрозділ з надання підтримки споживачам, який розроблятиме відповідні пакети та послуги.
4. Створення служби управління змінами, метою якої є організаційне забезпечення адаптації виробництва та технологічних процесів до зміни зовнішніх умов.
Після створення нової структури необхідно буде погодити цілі кожного з підрозділів та розробити систему, яка б сприяла просуванню у досягненні цих цілей. І, нарешті, ресурси повинні бути розподілені таким чином, щоб це дозволяло всім підрозділам виконувати поставлені завдання.
На основі результатів оцінювання соціальної ефективності управління ТОВ «Центрумікс Трейд» необхідно зазначити, що рівень соціально-психологічного клімату та ефективність мотиваційної політики є незадовільною і має тенденцію до зменшення. В зв’язку з цим на підприємстві необхідно провести ряд заходів, спрямованих на покращення ситуації, що склалася (Рис. 3.3.3):