Обґрунтування запропонованих напрямів підвищення ефективності управління розвитком
На наш погляд, жодний з існуючих підходів вимірювання не дає можливості найбільш точно та коректно оцінити рівень ефективності управління розвитком підприємства. Існує необхідність формування нової методики оцінювання ефективності управління розвитком, яка включатиме основні елементи наведених підходів в залежності від характерних особливостей понять «розвиток» та «ефективність управління».
Запропонована автором методика базується на параметральних характеристиках розвитку, як процесного явища, а саме на цілях, способі, ресурсах та часу. Відповідно до наведених критеріїв було розмежовано існуючі підходи, та узагальнено їх методи оцінювання в комплексну багаторівневу систему оцінювання ефективності підприємства.
Базуючись на наведеній чотиривимірній моделі розвитку, в основу методики буде закладено наступне:
· Формулювання цілей розвитку на основі потребного підходу
та їх оцінювання за допомогою методики Петухова Р.М
.;
· Оцінювання способу досягнення цілей методиками оцінки ефективності управління (цільовий підхід
);
· Оцінювання витрат економічних ресурсів на досягнення цілей методиками оцінки загальної ефективності діяльності (витратний підхід
);
· Оцінювання часових витрат на основі підходу вартості бізнесу
.
Основними перевагами наведеної системи показників є:
· можливість визначення причин недостатньої ефективності;
· розгляд ефективності за окремими функціональними напрямками діяльності;
· з’ясування причинно-наслідкових зв’язків між окремими напрямками діяльності та системою управління;
· дослідження основних умов та факторів розвитку підприємства, визначення впливу на нього системи управління;
· можливість модифікації шляхом додавання інших функціональних напрямків діяльності або рівнів оцінювання з метою поглиблення оцінки чи в зв’язку зі специфікою функціонування підприємства;
· можливість автоматизації розрахунків за допомогою програмного забезпечення.
Результати проведеного стратегічного аналізу послугували базою для обґрунтування та формулювання стратегічних альтернатив розвитку підприємства. Так, враховуючи стан зовнішнього середовища та внутрішні можливості, найефективнішою стратегічною альтернативою для ТОВ «Центрумікс Трейд» є розширене зростання. Найбільш оптимальною стратегією розвитку підприємства є інтенсивне зростання, що пояснюється низкою визначальних факторів:
· можливість розширення асортименту продукції;
· вихід на нові ринки збуту (іноземні, регіональні);
· високий темп зростання галузі та відносна унікальність продукції;
· наявність доступу до специфічної сировини (золото Красноярського заводу та дорогоцінне каміння з Індії);
· наявність можливостей скорочення витрат та підвищення ефективності рекламних заходів;
· відносна стійкість фінансового стану підприємства.
Отже, проведення оцінювання системи управління та її впливу на розвиток підприємства дає можливість стверджувати, що ефективність управління є незадовільною, а сама система управління потребує радикальних змін, а саме:
· необхідність використання планування, зокрема стратегічного, що дасть можливість визначити орієнтири розвитку, оптимізувати діяльність підприємства, підвищити його конкурентоспроможність та економічну безпеку;
· постійне здійснення контролю за роботою управлінського апарату та всією діяльністю компанії;
· підвищення ефективності мотиваційного механізму, перегляд кадрової політики;
· оптимізація організаційної структури, покращення якості виконання управлінських функцій.
Підсумовуючи проведене дослідження, слід відмітити, що ефективність управління розвитком підприємства відповідає задовільному рівню, але має тенденцію до погіршення, що особливо стосується системи управління та екстенсивності діяльності. Необхідно також додати, що потенційні можливості підприємства суттєво скорочуються, що в свою чергу, становить значну загрозу подальшій діяльності та збалансованому розвитку компанії. В такій ситуації основним джерелом підвищення та забезпечення успішного розвитку залишається система управління, яка має значний потенціал до покращення своєї ефективності.